Polski (PL)English (UK)

Aktualności

Do 28 lutego trwa nabór zgłoszeń do XI edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

 

Jesteś doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny Inki  Brodzkiej-Wald. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 28 lutego 2023r.

 

Aby upamiętnić życie i zasługi profesor Aliny Brodzkiej - Wald, powstał Fundusz Wieczysty nazwany jej imieniem. Założycielką funduszu jest dr Anna Gutkowska. Fundusz realizuje cele z obszarów: nauki, edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

 

Od ponad dziesięciu lat organizowany jest Konkurs na najciekawsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki, poświęcone współczesności, obronione w roku poprzedzającym nabór w Konkursie.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą znani przedstawiciele środowiska humanistów.


Należą do nich:

•    prof. dr hab. Grażyna Borkowska – Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza

•    prof. dr hab. Maryla Hopfinger-Amsterdamska - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab.  Jan Kordys -  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab. Marek Zaleski -  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab. Tomasz Żukowski –  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

 

Nagrodę przyznawaną z Funduszu Wieczystego im. Aliny Brodzkiej-Wald, ustanowiło grono bliskich Jej osób wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

Nabór zgłoszeń w XI edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

Wnioski o przyznanie Nagrody wraz z wersją elektroniczną obronionej pracy i jej autoreferatem należy przesłać na adres e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć: opinie recenzentów. Opcjonalnie: inne opinie na temat pracy (do 5 stron maszynopisu znormalizowanego).

 

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone nie później niż 30 czerwca 2022 r.

 

 

Sylwetka prof. Aliny Brodzkiej-Wald

 

Alina Brodzka-Wald pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych historyków i teoretyków literatury. Ta rodowita warszawianka urodziła się 11 listopada 1929 roku w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego. W Warszawie ukończyła szkołę powszechną, tajne komplety gimnazjalne. Razem z bratem i rodzicami udało jej się przetrwać okupację. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę w liceum w Łodzi, potem na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. W 1949 roku opublikowała w „Polonistyce” pierwszy artykuł.  Rok później wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana do końca życia, pełniąc funkcje formalne i nieformalne. W 1952 roku uzyskała magisterium, w 1960 - doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1966 - stopień doktora  habilitowanego. W 1989 roku została profesorem zwyczajnym. Alina Brodzka-Wald wypromowała liczne grono doktorów, kierowała wieloma przedsięwzięciami badawczymi. Jak wspominają Jej uczniowie, przyjaciele i współpracownicy, była osobą o wielkiej erudycji i niewiarygodnym wyczuciu cudzej indywidualności - ukształtowała wielu badaczy, historyków, krytyków średniego i młodego pokolenia. Laureaci i finaliści Olimpiady Polonistycznej, doktoranci i przyjaciele, współpracownicy i młodzi badacze zawsze mogli liczyć na pomoc i radę Inki. Pomagała w rozwiązywaniu spraw zawodowych i życiowych. Teraz, dzięki funduszowi wieczystemu Jej imienia, młodzi zdolni humaniści mają szanse zdobyć nagrodę za obronioną w 2022 r. pracę doktorską dotyczącą współczesności.Jako jurorka programu stypendialnego POLITYKI "Zostańcie z nami!" od samego początku jego istnienia - wskazywała do nagród naukowych najzdolniejszych młodych języko- i literaturoznawców, okazując im także prywatnie swoje zainteresowanie i życzliwość.

 

Wniosek oraz regulamin do pobrania:  http://funduszewieczyste.pl/pl/modele-funduszy-wieczystych/item/7-fundusz-im-prof-aliny-brodzkiej-wald

 

***

Kontakt:

Magdalena Spadarzewska

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

tel.  22 622 01 22

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

 

Thursday, 24 November 2022 08:43

Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok 2022!

Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. Dziś odbierały wyjątkową nagrodę: Stypendium im. Olgi Rok, czyli uhonorowanie i docenienie pracy bibliotekarki.

 

23 listopada w pięknej przestrzeni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek
do grona laureatek i wyróżnionych dołączyły 4 kolejne, wspaniałe kobiety.

 

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Renata Jaworek z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – „Fantasmagoria”.

 

Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Agata Perzyńska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego.

 

Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 2 wyróżnienia.
Zdobyły je: Wioletta Toruńczak z Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański oraz Katarzyna Syryjczyk-Słomska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych.

 

Gratulujemy!

 

Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię.
Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała
do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania.
Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach
, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.

Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki
z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli
i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Dotychczas odbyło się XI edycji Konkursu im. Olgi Rok.

Stypendia im. Olgi Rok, finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny Rok, wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności. Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

Znamy laureatów X edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

W tegorocznej edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald zostały nagrodzone cztery prace doktorskie, a dwie otrzymały wyróżnienie.

Pierwszą Nagrodę otrzymała doktor Iza Mrzygłód za pracę „Uniwersytety w cieniu kryzysu. Radykalizacja polityczna studentów Uniwersytetów Warszawskiego i Wiedeńskiego w okresie międzywojennym”. Doktorat powstał na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce, Uniwersytet Warszawski; promotorem był prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej.

Drugą Nagrodę zdobyła rozprawa doktor Aleksandry Kil-Matlak „Od humanistyki cyfrowej do analogowej. Fiszki jako aparat poznania humanistycznego”. Praca została napisana na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej promotorem była prof. dr hab. Dorota Wolska.

Drugą Nagrodę ex aequo otrzymała doktor Daria Nowicka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za pracę „Konstelacje Andrzeja Wróblewskiego: archiwum, imaginarium, recepcja”. Jej promotorem była prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.

Trzecią Nagrodę otrzymał doktor Bartosz Swoboda z Uniwersytetu Opolskiego za pracę „Od doświadczenia estetycznego do doświadczenia języka. Ekfraza w polskiej literaturze modernistycznej”; promotorem pracy była prof. dr hab. Irena Jokiel.

Kapituła konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald przyznała również dwa wyróżnienia.

Wyróżnienie otrzymała doktor Agnieszka Witkowska-Krych za pracę „Dziecko wobec zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Rozprawa doktorska powstała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Polonistyki.
Promotorem pracy była prof. dr hab. Maria Małgorzata Szpakowska.

Wyróżnienie otrzymała również doktor Agnieszka Muchacka-Cymerman za pracę  „Profesjonalny rozwój nauczyciela. Psychopedagogiczne studium porównawcze”. Jej promotorem była prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz.

Konkurs stanowi część Funduszu Wieczystego im. Inki Brodzkiej-Wald. Jego celem jest promowanie wybitnych prac humanistycznych dotyczących szeroko pojętej współczesności.
W tegorocznym
Konkursie mogli wziąć udział autorzy prac obronionych w 2021 r. Zwycięzców wybierała Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą:

•    prof. dr hab. Grażyna Borkowska – Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza

•    prof. dr hab. Maryla Hopfinger-Amsterdamska - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab.  Jan Kordys -  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab. Marek Zaleski -  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

•    prof. dr hab. Tomasz Żukowski  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

oraz

dr Anna Gutkowska – założycielka Funduszu Wieczystego

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie