Aktualności
Nabór zgłoszeń do XI edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Do 28 lutego trwa nabór zgłoszeń do XI edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Jesteś doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej-Wald. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 28 lutego 2023r.
Aby upamiętnić życie i zasługi profesor Aliny Brodzkiej - Wald, powstał Fundusz Wieczysty nazwany jej imieniem. Założycielką funduszu jest dr Anna Gutkowska. Fundusz realizuje cele z obszarów: nauki, edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
Od ponad dziesięciu lat organizowany jest Konkurs na najciekawsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki, poświęcone współczesności, obronione w roku poprzedzającym nabór w Konkursie.
W skład Kapituły Konkursu wchodzą znani przedstawiciele środowiska humanistów.
Należą do nich:
• prof. dr hab. Grażyna Borkowska – Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza
• prof. dr hab. Maryla Hopfinger-Amsterdamska - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Jan Kordys - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Marek Zaleski - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Tomasz Żukowski – Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Nagrodę przyznawaną z Funduszu Wieczystego im. Aliny Brodzkiej-Wald, ustanowiło grono bliskich Jej osób wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
Nabór zgłoszeń w XI edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Wnioski o przyznanie Nagrody wraz z wersją elektroniczną obronionej pracy i jej autoreferatem należy przesłać na adres e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć: opinie recenzentów. Opcjonalnie: inne opinie na temat pracy (do 5 stron maszynopisu znormalizowanego).
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone nie później niż 30 czerwca 2022 r.
Sylwetka prof. Aliny Brodzkiej-Wald
Alina Brodzka-Wald pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych historyków i teoretyków literatury. Ta rodowita warszawianka urodziła się 11 listopada 1929 roku w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego. W Warszawie ukończyła szkołę powszechną, tajne komplety gimnazjalne. Razem z bratem i rodzicami udało jej się przetrwać okupację. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę w liceum w Łodzi, potem na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. W 1949 roku opublikowała w „Polonistyce” pierwszy artykuł. Rok później wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana do końca życia, pełniąc funkcje formalne i nieformalne. W 1952 roku uzyskała magisterium, w 1960 - doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1966 - stopień doktora habilitowanego. W 1989 roku została profesorem zwyczajnym. Alina Brodzka-Wald wypromowała liczne grono doktorów, kierowała wieloma przedsięwzięciami badawczymi. Jak wspominają Jej uczniowie, przyjaciele i współpracownicy, była osobą o wielkiej erudycji i niewiarygodnym wyczuciu cudzej indywidualności - ukształtowała wielu badaczy, historyków, krytyków średniego i młodego pokolenia. Laureaci i finaliści Olimpiady Polonistycznej, doktoranci i przyjaciele, współpracownicy i młodzi badacze zawsze mogli liczyć na pomoc i radę Inki. Pomagała w rozwiązywaniu spraw zawodowych i życiowych. Teraz, dzięki funduszowi wieczystemu Jej imienia, młodzi zdolni humaniści mają szanse zdobyć nagrodę za obronioną w 2022 r. pracę doktorską dotyczącą współczesności.Jako jurorka programu stypendialnego POLITYKI "Zostańcie z nami!" od samego początku jego istnienia - wskazywała do nagród naukowych najzdolniejszych młodych języko- i literaturoznawców, okazując im także prywatnie swoje zainteresowanie i życzliwość.
Wniosek oraz regulamin do pobrania: http://funduszewieczyste.pl/pl/modele-funduszy-wieczystych/item/7-fundusz-im-prof-aliny-brodzkiej-wald
***
Kontakt:
Magdalena Spadarzewska
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
tel. 22 622 01 22
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok 2022!
Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. Dziś odbierały wyjątkową nagrodę: Stypendium im. Olgi Rok, czyli uhonorowanie i docenienie pracy bibliotekarki.
23 listopada w pięknej przestrzeni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek
do grona laureatek i wyróżnionych dołączyły 4 kolejne, wspaniałe kobiety.
W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Renata Jaworek z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – „Fantasmagoria”.
Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Agata Perzyńska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego.
Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 2 wyróżnienia.
Zdobyły je: Wioletta Toruńczak z Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański oraz Katarzyna Syryjczyk-Słomska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych.
Gratulujemy!
Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię.
Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała
do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania.
Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.
Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki
z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli
i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Dotychczas odbyło się XI edycji Konkursu im. Olgi Rok.
Stypendia im. Olgi Rok, finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny Rok, wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności. Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Znamy laureatów X edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
Znamy laureatów X edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald
W tegorocznej edycji konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald zostały nagrodzone cztery prace doktorskie, a dwie otrzymały wyróżnienie.
Pierwszą Nagrodę otrzymała doktor Iza Mrzygłód za pracę „Uniwersytety w cieniu kryzysu. Radykalizacja polityczna studentów Uniwersytetów Warszawskiego i Wiedeńskiego w okresie międzywojennym”. Doktorat powstał na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce, Uniwersytet Warszawski; promotorem był prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej.
Drugą Nagrodę zdobyła rozprawa doktor Aleksandry Kil-Matlak „Od humanistyki cyfrowej do analogowej. Fiszki jako aparat poznania humanistycznego”. Praca została napisana na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej promotorem była prof. dr hab. Dorota Wolska.
Drugą Nagrodę ex aequo otrzymała doktor Daria Nowicka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za pracę „Konstelacje Andrzeja Wróblewskiego: archiwum, imaginarium, recepcja”. Jej promotorem była prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.
Trzecią Nagrodę otrzymał doktor Bartosz Swoboda z Uniwersytetu Opolskiego za pracę „Od doświadczenia estetycznego do doświadczenia języka. Ekfraza w polskiej literaturze modernistycznej”; promotorem pracy była prof. dr hab. Irena Jokiel.
Kapituła konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald przyznała również dwa wyróżnienia.
Wyróżnienie otrzymała doktor Agnieszka Witkowska-Krych za pracę „Dziecko wobec zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Rozprawa doktorska powstała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Polonistyki.
Promotorem pracy była prof. dr hab. Maria Małgorzata Szpakowska.
Wyróżnienie otrzymała również doktor Agnieszka Muchacka-Cymerman za pracę „Profesjonalny rozwój nauczyciela. Psychopedagogiczne studium porównawcze”. Jej promotorem była prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz.
Konkurs stanowi część Funduszu Wieczystego im. Inki Brodzkiej-Wald. Jego celem jest promowanie wybitnych prac humanistycznych dotyczących szeroko pojętej współczesności.
W tegorocznymKonkursie mogli wziąć udział autorzy prac obronionych w 2021 r. Zwycięzców wybierała Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą:
• prof. dr hab. Grażyna Borkowska – Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza
• prof. dr hab. Maryla Hopfinger-Amsterdamska - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Jan Kordys - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Marek Zaleski - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
• prof. dr hab. Tomasz Żukowski– Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
oraz
dr Anna Gutkowska – założycielka Funduszu Wieczystego
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie