Polski (PL)English (UK)

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok

Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oswięcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Każda otrzymała 5 tysięcy złotych stypendium, z przeznaczeniem na wybrany przez siebie cel. Laureatki zostały nagrodzone za umiejętność mobilizowania siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i wspierania rozwoju swoich społeczności. Nagrody przyznano w ramach Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok założonego przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Laureatki odebrały nagrody w czasie Kongresu Bibliotek 23 listopada br.

Historia pierwszej laureatki, Kariny JaroszewiczGminnej Biblioteki Publicznej w Orli rozpoczyna się w 2014, kiedy nasza tegoroczna laureatka wraca z Irlandii do domu po ukochanej babci, w 3,5 tysięcznej wsi w województwie podlaskim i podejmuje pracę w lokalnej bibliotece. Dziś jej czytelnicy mówią “bibliotekarz – duszy lekarz”, a mała biblioteka – oprócz miejsca wypożyczania i czytania książek – stała się również kawiarnią, stołówką, dyskoteką, salą koncertową, salą gimnastyczną, kongresem naukowym, placem zabaw dla dzieci i dorosłych, gabinetem plotek, zwierzeń i psychoterapii dla każdego, niezależnie od wieku. Największą dumą naszej laureatki jest utworzony w ramach projektu „Link do Przyszłości Lokalny Klub Kodowania“. 

Członkinie klubu to odważne kobiety po sześdziesiątce, które nie tylko uczą się programowania robotów, ale również podróżują po Polsce eksperymentując np. z drukiem 3D. Również młodsi użytkownicy biblioteki łapią komputerowego bakcyla, np. już czwórka absolwentów klubu kodowania zdecydowała się zdawać na studia informatyczne. I kto mówi, że w małych miejscowościach nic się nie dzieje?

Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie działania naszej drugiej laureatki, Katarzyny Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oswięcimiu,  musielibysmy napisać książkę. Wyróżniona przez nas w 2014, dziś pisze o sobie “w końcu jestem w miejscu, w którym chciałam być i czuję wewnętrzny spokój, bo robię to co kocham”. Do naszych serc przemówił zwłaszcza – jakżeby inaczej! - międzypokoleniowy kobiecy projekt pod tytułem Pudełko Czasu, gdzie matki i córki wspólnie odkrywały swoją historię, swoją siłę i marzenia. Zaimponowały nam także wciągnięcie do wspólnych projektów Rad Osiedlowych oraz pomysł na Lokalną Mapę Zasobów.

Ale to tylko część dużo większej całości: podejścia opartego na szacunku do ludzi, wiary we własne i wspólne siły oraz gotowości do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość swojej społeczności.  I kiedy pisze, że “wspólnymi siłami naprawdę można zmieniać świat”, to nie tylko jej wierzymy, ale sami mamy ochotę ruszać do działania!

 

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).

Otwarta w 2015 roku, filia nr 38 mieści się w Sławinie, dzielnicy Lublina pełnej nowych osiedli, ale niemal pozbawionej oferty kulturalnej. Jako bibliotekarka, pani Monika pełni funkcje dzielnicowej „łączniczki“ i grupę obcych sobie współmieszkańców powoli zamienia w sąsiedzką społeczność. Jej specjalnością są projekty rodzinne międzypokoleniowe, np. przeznaczona dla dzieci i ich opiekunów seria zajęć „Sensoryka dla smyka“, ale z entuzjazmem organizuje również działania odważnie wychodzące w przestrzeń osiedla, np. Bibliotekę Wolnych Książek czy sąsiedzki piknik z Fundacją Sztukmistrze. Znakiem firmowym lokalnej biblioteki są otwartość, kreatywność i wzajemne zaufanie, może dlatego mieszkańcy tak chętnie do niej przychodzą ze swoimi potrzebami i pomysłami.

 

Biblioteka to świetne miejsce na pierwsze spotkania z kulturą i językiem polskim. Dzięki zaangażowaniu pani Izabeli, biblioteka w Nowym Tomyślu prowadzi Pogotowie Językowe czyli darmowe zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców. Celem jest nie tylko nauka języka, ale również wzajemne poznanie się oraz zachęcenie nowo przybyłych do korzystania z oferty biblioteki. Docieranie do nowych grup użytkowników to specjalność pani Izabeli, oprócz Pogotowia Językowego zrealizowała m.in. cykl koncertów rockowych, przygotowany wspólnie z młodzieżą, oraz Przystanek: Biblioteka!, w którego realizację zaangażowana była kilkudziesięcioosobowa grupa Biblio entuzjastów.

 

 

 

Laureatki i wyróżnione w towarzystwie założycielki Funduszu Ani Rok oraz dziennikarza, pisarza Mariusza Szczygła.

 

 

 

Dlaczego warto wspierać Fundusz Wieczysty Olgi Rok?

Chociażby po to by móc później czytać takie piękne słowa naszych laureatek.

 

Rok po otrzymaniu stypendium mogę powiedzieć, że był to dla mnie mega motywator do dalszych działań, szczególnie na rzecz imigrantek i dalszego rozwoju swojej pracy. Stypendium zachęciło mnie do rozszerzania tej działalności i rok po jego otrzymaniu, mam wielką satysfakcję z faktu dotarcia z kobietami z ośrodka dla uchodźców do kilku kolejnych gmin na terenie Lubelszczyzny. Poza tym stypendium przyczyniło się, do tego, że otrzymałam tytuł Bibliotekarki Roku 2016 w Województwie Lubelskim, a także zajęłam II miejsce w ogólnopolskim rankingu konkursu na Bibliotekarza/rkę Roku 2016.

To dzięki Wam, to wszystko mogło się stać! Mam też takie poczucie, że od ubiegłorocznego Kongresu Bibliotek i otrzymania stypendium, mam więcej energii do działań i pojawiło się też wiele ciekawych propozycji pracy doraźnej z bibliotekami, co mnie bardzo cieszy! Poza tym dzięki otrzymaniu stypendium ukończyłam szkołę tutoringu i zwiedziłam Portugalię. Karolina Suska, laureatka V edycji Konkursu.

 

Wygrana w konkursie im. Olgi Rok dodała mi odwagi i wiary w to, że małe inicjatywy lokalne są potrzebne i warto o nich mówić. Bardzo się cieszę, że informacja o nagrodzie została tak ciepło przyjęta przez mieszkańców i mieszkanki Pniew. Mam teraz więcej zapału do kolejnych działań  - kończymy właśnie realizację  projektu "Pniewy bez nienawiści", o którym marzyłam odkąd zaczęłam pracę w bibliotece.

Ze stypendium udało mi się polecieć do Irlandii i zobaczyć jedną z najpiękniejszych bibliotek w Europie - Trinity College w Dublinie. W lutym rozpoczynam też studia podyplomowe - "Akademia trenera", które (mam nadzieję!) pomogą mi w przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów na temat praw człowieka i przeciwdziałania mowie nienawiści. Natalia Stępień, laureatka V edycji Konkursu

 

 

 

 

  Zakończyliśmy nabór w tegorocznej edycji Konkursu im. Olgi Rok. W dniu 21 września miały miejsce obrady Komisji Konkursowej, która wybrała tegoroczne laureatki.

  Wyniki obrad poznamy 23 listopada na Kongresie Bibliotek w Łodzi.

  Trzymajcie kciuki za swoje faworytki.


Wesprzyj Fundusz im. Olgi Rok

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok powstał jako wspólny wysiłek wielu osób, które łączy ogromny dług wdzięczności wobec kobiet, książek i małych polskich miasteczek oraz poczucie odpowiedzialności za to, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość, ta bardzo globalna i ta zupełnie lokalna. A od dawna wiadomo, że nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w kobiety!

Wszystkie osoby i organizacje, którym bliski jest ten sposób myślenia, zapraszamy do wsparcia funduszu. Można to zrobić wpłacając darowiznę na konto bankowe Funduszu:

89 1560 0013 2000 1706 4021 0901

W tytule przelewu wpisz: darowizna na cele statutowe - Fundusz im. Olgi Rok.

 

Wybierz wysokość darowizny

Pamiętaj, że istnieje możliwość wpisania innej kwoty po przejściu do systemu bankowego.

 


Wzruszająca historia o babci-bibliotekarce, dla której biblioteka to znacznie więcej niż książki i wnuczce, która postanowiła nieco inaczej uczcić swoje trzydzieste urodziny… Oto, jak powstał Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok.

Jakie są cele funduszu?
- wspieranie rozwoju osobistego kobiet pracujących w bibliotekach publicznych znajdujących się w małych miejscowościach,
- docenienie roli, jaką biblioteki – i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności lokalnych,
- upamiętnienie życia i pracy Olgi Rok.


   J
ak działa fundusz?
W ramach Funduszu organizowany jest coroczny konkurs stypendialny dla bibliotekarek zatrudnionych w bibliotekach publicznych,  niezależnie od wieku, wykształcenia czy stażu pracy. Laureatka konkursu otrzymuje Stypendium im. Olgi Rok, które może być przeznaczone na dowolny cel związany z rozwojem osobistym.

 

Kim była Olga Rok?   

Olga Rok (ur. 1923) była Rosjanką, od dzieciństwa mieszkającą w Uzbekistanie. Tam skończyła szkołę bibliotekarską i poznała swojego przyszłego męża Stanisława – polskiego Żyda z Zamościa, z którym w 1946 roku przeprowadziła się do Polski. Przez wiele lat zajmowała się rodziną, wychowując dzieci i prowadząc dom. W tym czasie sama nauczyła się mówić po polsku. Kiedy dzieci podrosły, zgłosiła się do urzędu pracy, a ten skierował ją do pracy w jednej z warszawskich bibliotek dla dzieci i młodzieży. Choć miała czterdzieści lat była to dla niej pierwsza praca zawodowa w nowym kraju. W 1967 r. została kierowniczką biblioteki dla dzieci i młodzieży na Służewcu Przemysłowym i przepracowała tam kolejnych 20 lat.

Jej praca i oddanie bibliotece zostały wyróżnione wieloma nagrodami i medalami - organizowała z dziećmi wspólne odrabianie lekcji, teatr marionetkowy, wycieczki, spotkania z pisarzami. Jak pisała prasa: „dawała dzieciom to, co dla nich najważniejsze: serdeczność i poważne traktowanie dziecięcych problemów”. Bardzo wcześnie zrozumiała, że biblioteki to znacznie więcej niż książki – to miejsca rozwoju osobistego i lokalnego, współtworzące kulturę danej społeczności.

Losy Olgi to historia ogromnej odwagi osoby budującej swoje życie na nowo, nie tylko w nowym kraju i w nowym języku, ale także w chwili, kiedy dzieci dorastając opuszczają dom. Historia niezwykła, ale jednocześnie opowiadająca o doświadczeniach wspólnych wielu kobietom, wtedy i dziś, i wciąż inspirująca.

 Przez niemal całe swoje życie Olga pisała dziennik, który po latach zainspirował jej wnuczkę Anię do ustanowienia funduszu wspierającego inne kobiety w realizacji ich aspiracji. Z okazji swoich trzydziestych urodzin Ania zaprosiła rodzinę i przyjaciół do wsparcia tej inicjatywy, znanej początkowo jako „Projekt Babcia” i w ciągu kilku miesięcy Fundusz im. Olgi Rok stał się rzeczywistością.

Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach. Partnerem Wspierającym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

 

 

Fundusz im. Olgi Rok w mediach:

Poranek Radia dla Ciebie - rozmowa z Anią Rok

Felieton w programie "Kawa czy herbata?"

Artykuł w "Wysokich obcasach"

Reportaż Romy Leszczyńskiej "Projekt babcia"

 Znamy laureatki V edycji Konkursu im. Olgi Rok!

 

 Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach (woj. lubelskie) oraz Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie) to zwyciężczynie konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Każda z nich otrzymała stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Kapituła konkursu przyznała dodatkowo cztery wyróżnienia. Nagrody i dyplomy wręczono w czasie Kongresu Bibliotek „Biblioteka to ja!” w Łodzi 17 listopada.  

 

 

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach.

Nasza tegoroczna laureatka to, w najlepszym tego słowa znaczeniu, weteranka Konkursu im. Olgi Rok. Kiedy w 2013 otrzymała wyróżnienie, napisałyśmy w uzasadnieniu między innymi “Ta dziewczyna ma dopiero 25 lat i na pewno jeszcze o niej usłyszymy”. I nie myliłyśmy się. Biblioteka w Łaziskach pod kierownictwem pani Karoliny stała się centrum życia lokalnej społeczności, szczególną uwagę poświęcając kobietom. Koordynowany przez nią Międzypokoleniowy Klub Kobiet Aktywnych to wyjątkowa inicjatywa, dzięki której kobiety z liczącej 5000 mieszkańców gminy Łaziska mogą spotkać się z kobietami z całego świata, m.in. Syrii, Indonezji czy Czeczenii, a także regularnie uczestniczyć w ogólnopolskim Kongresie Kobiet. Biblioteka współpracuje również ze Stowarzyszeniem Kobiet “Łaziszczanki”, m.in. organizując coroczny piknik sąsiedzki. Pani Karolina została nagrodzona jako Aktywna Kobieta Lubelszczyzny oraz Człowiek Roku Powiatu Opolskiego, od niedawna prowadzi również bloga Kobiety na Wsi.

 

Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie). 

Jako córka bibliotekarki od dziecka wiedziała jedno: nigdy nie będę bibliotekarką! Po latach przekonała się, że biblioteka w Pniewach to jej miejsce. I choć w pniewskiej bibliotece wiele się dzieje, od kina plenerowego po przedstawienia po angielsku, to dziś – jak sama mówi – jej serce całkowicie pochłonęła edukacja antydyskryminacyjna. Zaczęło się w 2015 roku od Maratonu Pisania Listów Amnesty International, a jednodniowa akcja przerodziła się w cykl spotkań poświęconych mowie nienawiści dla uczniów i uczennic pniewskich szkół. Pani Natalia rozmawia z młodzieżą na temat wojny w Syrii, sytuacji uchodźców czy rasizmu. To nie są łatwe rozmowy, często wymagają przełamania własnych obaw czy przyznania się do niewiedzy. Ich celem jest ćwiczenie dialogu i komunikacji, a pani Natalia marzy o tym, że dzięki prowadzonym przez nią zajęciom, mieszkańcy i mieszkanki Pniew przestaną bać się “inności”. Na razie sama w soboty uczy polskiego młodzież ukraińską i białoruską. W planach są jeszcze spotkania międzykulturowe, m.in. w ramach Żywej Biblioteki czy Klubu Głodnych Świata.   

 

 

 

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIA

Monika Bąder
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie)

Biblioteka według pani Moniki to miejsce otwarte, bliskie ludziom i taka właśnie jest ta na warszawskiej Woli, działająca pod hasłem “Biblioteka to możliwości bez granic”. Specjalnością biblioteki jest muzyka i to taka prawdziwa, sięgająca głęboko do korzeni, grana na często zapomnianych instrumentach z Polski i innych stron świata. Spotkanie z  muzyką to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale również terapia, szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym partnerem biblioteki jest np. Fundacja SYNAPSIS pracująca z osobami autystycznymi. Ze swoimi działaniami pani Monika wychodzi w miasto, m.in. jako współorganizatorka akcji Warszawa Czyta, a w planach m.in. permakultura i miejskie ogrodnictwo czy zajęcia poświęcone ilustracji dziecięcej - w wolskiej bibliotece na pewno nie zabraknie niespodzianek!

Dorota Kortas
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie)

Do biblioteki w Nowem trafiła w 2012 roku jako stażystka, korzystając z programu dla osób samodzielnie wychowujących dzieci. Jako studence praca bibliotekarki kojarzyła jej się z “przerzucaniem zakurzonych książek”, ale dziś – mimo że jej biblioteka mieści się w historycznym, pokrzyżackim zamku - pani Dorota odważnie patrzy w przyszłość (a czasem nawet - wspólnie z synem - w gwiazdy). Biblioteka w Nowem to nie tylko miejsce spotkań lokalnej społeczności, ale także katalizator współpracy lokalnych instytucji. Zorganizowany przez panią Dorotę happening w ramach akcji “Jak nie czytam, jak czytam!” to pierwsza inicjatywa, w której wzięły udział wszystkie miejskie szkoły, wspólnie zamieniając lokalny rynek w jeden wielki, 300-osobowy, klub czytelniczy. A jak pisze jedna z czytelniczek “biblioteka nie zamyka się w ścianach pokoi z półkami, tylko promieniuje na zewnątrz”.

Anita Rucioch-Gołek
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie)

Kiedy zaczęła pracę kierowniczki biblioteki bała się, choć – jak sama mówi – udawała pewną siebie. Jej pierwszy sukces to utworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbąszyniu i dziś coraz częściej słyszy od seniorów: “My nie chcemy wakacji, my chcemy, żeby coś tu Pani dla nas zorganizowała”. Seniorów, np. w trakcie zajęć komputerowych wspierają wolontariuszki z liceum. A panią Anitę wspiera jej zespół, bibliotekarki z dużym często doświadczeniem, które zaufały nowej kierowniczce, a ona - mówiąc o “zasobach” biblioteki – myśli przede wszystkim o pracujących tu ludziach, ich uzdolnieniach i pasjach.

Katarzyna Wituś
Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie)

Swoją biblioteczną przygodę zaczynała w 2002 w podziemiach, a konkretnie w podziemiach kościoła, gdzie mieściło się zorganizowane przez nią Centrum Integracji Europejskiej. Dziś z tą samą pasją kieruje oddziałem dziecięcym i kiedy słyszy, że dzieci piszą wypracowania o “pani Kasi z biblioteki” to fruwa dwa metry nad ziemią. Czym sobie zasłużyła na ten zaszczyt? Może na przykład organizowaną od 2015 roku inicjatywą Biblioteka Dzieciom, w ramach której zbiera książki i gry planszowe dla szpitali dziecięcych. A może swoją umiejętnością podsunięcia właściwej książki każdemu dziecku. A może to po prostu dlatego, że w bibliotece zawsze coś się dzieje, czy to Wakacyjna Noc Przygody czy Wybuchowa Biblioteka (czytaj: spotkania z fizyką).

 

 

 

 

Stypendia w Konkursie im. Olgi Rok dla bibliotekarek przyznane. 

Laureatki poznaliśmy na Kongresie Kobiet

 

  

Karolina Mendyk z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu oraz Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w  Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym to laureatki IV edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Każda otrzymała 5 tysięcy złotych stypendium, z przeznaczeniem na wybrany przez siebie cel. Nagrody przyznano z Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok założonego przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Laureatki odebrały nagrody w czasie Kongresu Kobiet 11 września br. z rąk Ministry Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Pawła Łukasiaka - Prezesa Akademii rozwoju Filantropii w Polsce. Wyróżnienia wręczyły Anna Rok – założycielka funduszu, aktorka Katarzyna Żak oraz Karolina Suska - dyrektorka Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach.

 

Jeśli myśleliście, że biblioteka to przede wszystkim miejsce zabaw dla dzieci, historia pani Karoliny przekona Was, że biblioteki potrafią dużo, dużo więcej. Konkrety? Proszę bardzo. Nasza tegoroczna laureatka prowadzi dyskusyjny klub książki dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 2 i – jak sama mówi – „skoro poradziłam sobie z 10-osobową grupą recydywistów, to już ze wszystkim sobie poradzę”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, wrocławska biblioteka stała się miejscem ważnych społecznie dyskusji na temat praw zwierząt (i warsztatów wegańskiego gotowania!), a w planach jest stworzenie EkoKlubu i warsztaty edukacji empatycznej. Stypendium im. Olgi Rok pani Karolina chciałaby przeznaczyć na dalsze studia oraz... zasłużone wakacje.

 

 

 

 

 

Zapytana, ile osób pracuje w filii bibliotecznej w Kliczkowie, pani Marianna odpowiada bez wahania: „ja jedna plus cała lokalna społeczność” i już wiadomo, jak to możliwe, że w kliczkowskiej bibliotece tyle się dzieje! Współzałożycielka Stowarzyszenia Nasza Przyszłość i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego „Kameralny”, dla współmieszkańców podsołtyska, dla dzieci Ciocia Marylka, nasza tegoroczna laureatka od 30 lat zachęca lokalną społeczność do wspólnego działania w bibliotece i poza nią. W 2013 roku pani Marianna zdobyła wyróżnienie w II edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok, m.in. za fantastyczny pomysł bibliotecznego ogrodu. Dziś zaczarowany ogród już istnieje, a stypendium ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności pani Marianna planuje przeznaczyć na kurs obsługi kos spalinowych i kurs pilarza-drwala, aby rosnącym tam drzewom nadać kształty postaci z bajek.

 

 

 

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również cztery wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne i Fundacji Przestrzeń Kobiet, otrzymały:

Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)

Biblioteka w Bogdańcu działa nie tylko lokalnie, ale również na skalę europejską! Dzięki uczestnictwie w międzynarodowych projektach biblioteka organizuje m.in. szkolenia dla bezrobotnych, polsko-niemieckie obozy językowe dla młodzieży oraz pomaga mieszkańcom realizować ich pomysły na ożywienie lokalnej społeczności, np. poprzez wspólne ćwiczenia jogi czy wieczory filmowe. Pani Monika z niecierpliwością czeka na to, czym tym razem zaskoczą ją mieszkańcy, bo taką właśnie otwartą bibliotekę lubi najbardziej.

 

Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)

Na początku obrywała za zbytnie spoufalanie się z czytelnikami, po 23 latach pracy wie, że tak właśnie trzeba. A najlepiej spoufalać się przy stole... Danie dla Mola to wymyślony przez panią Barbarę i realizowany od 2007 konkurs kulinarno-literacki, w ramach którego czytelnicy „ożywiają” znane z literatury smakołyki. Jeśli o stole mowa, warto też wspomnieć o stojącym w bibliotece stoliku-moliku, zaprojektowanym dzięki rozpisanemu wśród użytkowników biblioteki konkursowi na mebel.

 

Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)

Pani Bożena prowadzi jednoosobową filię biblioteczną na wrocławskim osiedlu Księże, którego jest również mieszkanką. I choć biblioteka jest mała, to ambicje jej czytelników sięgają gwiazd – w 2014 pani Bożenia zachęciła ponad 2500 osób do wspólnego oglądania nieba i szeregu innych zajęć związanych z astronomią, w ramach przygotowań Wrocławia do roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A to dopiero początek, w planach jest uczynienie z osiedlowej biblioteki inkubatora projektów obywatelskich. Trzymamy kciuki!

 

Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)

Jak sama mówi, w jej środowisku zawód „wiejska bibliotekarka” to definicja obciachu. Na przekór tym złośliwym stereotypom, pani Aleksandra w ciągu 9 miesięcy rozkręciła całe mnóstwo wspaniałych inicjatyw. Od Planszowic, cotygodniowych spotkań wokół gier planszowych (najpierw odziedziczonych po rodzeństwie, potem pozyskanych od największych producentów gier planszowych w Polsce) po Dyskusyjny Klub Książki, w ramach którego planowane jest wspólne kręcenie filmów – w Wiśle Wielkiej dzieje się dużo, a będzie jeszcze więcej!

 

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, udział w Letniej Akademii Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej we Wrocławiu, otrzymała Aleksandra Wieczorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.

Kiedy wyszła z udanej rozmowy kwalifikacyjnej w opolskiej bibliotece, była tak szczęśliwa, że nie wiedziała, do jakiego działu została zatrudniona, na jaki etat. Ważne, że w bibliotece! Specjalnością pani Aleksandry jest teatr improwizowany, do którego potrafi przekonać studentów i licealistów. Ale improwizację lubi nie tylko w teatrze i dlatego, wspólnie z Kołem Kulturoznawców Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowała w bibliotece cykl spotkań poświęcony historii i praktyce tatuażu, w trakcie którego uczestnicy próbowali swoich sił tatuując skórki od bananów. Takie rzeczy tylko w bibliotece.

 

 

Stypendium w wysokości 5 000 zł dla bibliotekarek w III edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok

Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie to laureatki III edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok. Nagrody wręczono podczas V Kongresu Bibliotek Publicznych „Cała naprzód!” 20 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Obie Panie otrzymały stypendia w wysokości 5 tys. zł. m.in.  za stworzenie w swoich bibliotekach miejsc, w których dzieją się rzeczy nieprzeciętne.

 

 

 


Nagrody otrzymały:
Stypendium im. Olgi Rok w kategorii bibliotek jednoosobowych (5.000 PLN). Nagroda ufundowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności
Magdalena Hankiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Radkowie (woj. świętokrzyskie)
Do biblioteki w Radkowie pani Magdalena trafiła 8 lat temu z rodzinnych Katowic, zamieniając hipermarketowe półki na regały z książkami. Jedna kobieta, jedyna instytucja kultury w najmniejszej pod względem liczby ludności gminie w województwie świętokrzyskim, nie było łatwo. A jednak w radkowskiej bibliotece wciąż coś się dzieje: sobotnie warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, czytelnia internetowa, galeria Pociąg, piknik z udziałem grupy rycerskiej czy konkursy poświęcone zdrowiu i ekologii. Oczywiście, wśród planów na najbliższe lata jest  więcej miejsca dla czytelników, bardziej przyjazna przestrzeń i nowe rozwiązania techniczne, ale – jak pisze pani Magdalena – “mury to nie wszystko”. Nasza laureatka nie wierzy w cuda, tylko słucha swoich czytelników, szuka nowych pomysłów i możliwości i… działa!

Stypendium im. Olgi Rok w kategorii bibliotek dwuosobowych i większych (5.000 PLN)
Magdalena Turska, Gminna Biblioteka Publiczna w Kłodawie (woj. lubuskie)
Proszę zapamiętać to nazwisko: w zeszłym roku wyróżnienie, w tym roku nagroda główna – pani Magdalena idzie jak burza! Z wykształcenia filolożka, po studiach zamieniła Wrocław na Londyn, ale w 2007 wygrała konkurs na kierowniczkę biblioteki w Kłodawie i wróciła. Jako kierowniczka biblioteki i prezeska lokalnego stowarzyszenia Oblicza Kłodawskich Okolic, wspólnie z zespołem zmieniła kłodawską bibliotekę w prawdziwe centrum życia lokalnej społeczności. Razem czytają i dyskutują o książkach, oglądają i kręcą filmy, a nawet… biegają! Dzięki tym działaniom w Kłodawie rośnie nowe pokolenie świadomych obywateli, bez kompleksów, za to z poczuciem sprawstwa i odpowiedzialności za dobro wspólne. W swoim wniosku napisała "Nie piszę pod szablon, hurraoptymistycznie wychwalając uroki sielskiej wsi, bo czasami jest ciężko, opadają skrzydła, a rzeczywistość wydaje się bezbarwna. Myślę, że obecny czas to mój kluczowy moment, gdy zaczęłam pojmować, że zapuściłam korzenie w miejscu, które rokuje dalszy mój rozkwit." Trzymamy kciuki!
Pani Magdalena otrzymuje również nagrodę specjalną Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (zaproszenie na Letnią Akademię Nowe Horyzonty 2015)
 
Wyróżnienia (nagrody książkowe od Wydawnictwa Czarne)
Marta Bieława, Mediateka Szklana Pułapka, Zielona Góra (woj. lubuskie)
Biblioteka, którą kieruje pani Marta to miejsce niezwykłe: cała oszklona, nowoczesna, w samym środku zielonogórskiej Palmiarni. Trudno się dziwić, że niezwykła biblioteka ma również niezwykłą dyrektorkę! Tak, ona też kiedyś myślała, że biblioteka to ponure, nieciekawe miejsce i właśnie to jest dziś jej siłą: pani Marta robi wszystko, żeby ludzie tacy jak ona mieli ochotę odwiedzić bibliotekę. Szklana Pułapka to miejsce spotkań zielonogórskich artystów, miejsce poszukiwania i odnajdywania pasji przez młodych ludzi, sala zabaw i edukacji dla dzieci oraz przyjazna przestrzeń dla osób starszych. Ale pani Marta nie daje się złapać w pułapkę (choćby i szklaną…) i odważnie wychodzi w miasto: pikniki muzyczne na Wzgórzach Palmiarni, bookcrossing tuż obok Ratusza czy festiwal hiphopowy w zielonogórskim skateparku. Jej autorytet? Audrey Hepburn.

Grażyna Paździorny, Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie (woj. podkarpackie)
Pani Grażyna urodziła się w Dynowie i od 2009 roku kieruje tutejszą biblioteką. Kiedy dostała wymarzoną pracę, znajomi mówili “będziesz sobie spokojnie pracować”. Nie mogli się bardziej mylić! Dziś kalendarz pani Grażyny jest napięty, a drzwi dynowskiej biblioteki są otwarte dla wszystkich. Pierwszy ważny projekt to Edukacyjny Klub Kobiet, stworzony wspólnie ze współpracowniczką i przyjaciółką Elwirą, dzięki któremu mieszkanki Dynowa mogły z nowymi umiejętnościami i energią wrócić na rynek pracy. Ona sama po trudnych doświadczeniach bezrobocia w bibliotece znalazła swoje miejsce. Jak pisze: „Mogę dalej inwestować w samą siebie, nie stoję w miejscu tylko się rozwijam, mam wpływ na kreowanie otoczenia. Książki, szkolenia, projekty, wyjazdy – a przede wszystkim ludzie! Zadowoleni ludzie, którzy są widocznym dowodem na to, że to co robię ma sens. Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną!”.

Magdalena Schatt-Skotak, Mediateka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II, Opole (woj. opolskie)
Na rozmowę o pracę w opolskiej bibliotece poszła, bo głupio było odmówić babci. Od tego momentu minęło pięć lat i trudno już wyobrazić sobie Opole bez Mediateki, a Mediatekę bez pani Magdaleny. Kiedy słyszy, że “w Opolu nic się nie dzieje”, zachęca ludzi do wyjścia w miasto, najlepiej tropem miejsc pokazanych na Alternatywnej Mapie Opola, której jest współtwórczynią.  Jej sztandarowy projekt to… morderstwo w bibliotece! Organizowana w bibliotece gra detektywistyczna przyciąga rokrocznie kilkaset osób, które wspólnie rozwiązują tajemnicę zbrodni. Była już inspirowana klasycznym kryminałem zagadkowa śmierć bibliotekarki, porwanie bibliotekarza przez potężne siły Zła i zamach na słynną bibliotekarkę Doris Star. I kto powiedział, że biblioteki są nudne?

Katarzyna Heród, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki, Oświęcim (woj. małopolskie)
Jej wniosek zaczyna się następującymi słowami: “obecnie pracuję w najlepszej bibliotece pod słońcem”, chociaż – jak sama przyznaje – po pierwszym dniu pracy myślała, że wytrzyma w dziale dziecięcym co najwyżej miesiąc. Dzisiaj nie wyobraża sobie, że mogłaby robić cokolwiek innego, bo praca z dziećmi i młodzieżą to wciąż nowe pomysły, mnóstwo twórczej energii i zero nudy. Jako koordynatorka wolontariatu stworzyła wokół biblioteki grupę ludzi, którzy wspólnie robią niesamowite rzeczy, takie jak np. Oświęcimski Festiwal Gier, impreza, na którą przyjechali ludzie z całej Polski. Swoją bibliotekę widzi jako miejsce, które ma wpływ na otaczającą je rzeczywistość, pełne ludzi z pasją i chęcią do współpracy.

Wyróżnione panie oraz biblioteki, w których pracują otrzymują książki od Wydawnictwa Czarne.


Patronat honorowy nad Konkursem im. Olgi Rok objęła Pani Minister Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania.
Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok.


Dotychczasowe dwie edycje Konkursu zostały podsumowane wydaniem kalendarza ze zdjęciami nagrodzonych pań. Więcej o kalendarzu w Aktualnościach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki II edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok

Laureatką II edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok została Pani Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, Brusy (woj. pomorskie)

Kiedy 25 lat temu zaproponowano jej pracę w bibliotece, odpowiedziała „Bardzo chciałabym, ale nie wiem, czy sobie poradzę”. Dziś pani Anna jest dyrektorką Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach i współzałożycielką gminnej koalicji na rzecz rozwoju biblioteki, a także prezeską Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Ty i Ja”, w ramach którego organizuje coroczne olimpiady dla osób niepełnosprawnych. W lipcu tego roku biblioteka, razem z ogromnym zespołem współpracowników, przyjaciół i wolontariuszy,  koordynowała organizację Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” – 5 gmin, 5 dni koncertów, goście z całego świata i 4 tysiące widzów podczas koncertu finałowego! Po 25 latach pracy Pani Anna mówi „Już wiem, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych”, a my wierzymy i… czekamy na więcej. 

 

Wyróżnienia otrzymały:

Magdalena Turska, Gminna Biblioteka Publiczna w Kłodawie

Gdy po studiach wyjechała za pracą do Londynu, nie spodziewała się, że wróci do Polski jako kierowniczka wiejskiej biblioteki. Dziś nie wyobraża już sobie, że mogłoby być inaczej. Biblioteka w Kłodawie tętni życiem, chętnie zaglądają do niej zwłaszcza młodzi czytelnicy i czytelniczki. To właśnie dla nich pani Magdalena organizuje spotkania, wycieczki i gry terenowe i wspólnie z nimi odkrywa nowe tematy, od kulturowej spuścizny Ziem Odzyskanych po europejską świadomość obywatelską.  Po mamie odziedziczyła przekonanie, że praca może być misją i dlatego dba o to, żeby wciąż się rozwijać, inwestować w siebie i szukać nowych pomysłów: jest współzałożycielką i prezeską lokalnego stowarzyszenia Oblicza Kłodawskich Okolic, podnosi kwalifikacje w Szkole Liderów PAFW i przygotowuje się do otwarcia przewodu doktorskiego.

 

Krystyna Pszczółkowska, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Kozienicach, Filia nr 6 w Ryczywole

Historia jej pracy w filii bibliotecznej w Ryczywole to historia ogromnych zmian, zarówno dla samej biblioteki (6 przeprowadzek!), jak i w otaczającej ją rzeczywistości.  Ale pani Krystyna to kobieta, która zmian się nie boi. W wieku 50 lat nauczyła się posługiwać komputerem, korzystając z podręczników i szkoleń, ale przede wszystkim ucząc się od swoich młodych czytelników. Dziś sama prowadzi szkolenia, dzieląc się swoją wiedzą z rówieśnikami. Ryczywolska biblioteka to nie tylko komputery, ale przede wszystkim lokalne centrum aktywności, otwarte dla wszystkich i gromadzące wokół siebie lokalną społeczność i partnerów. I choć pani Krystyna już niedługo wybiera się na emeryturę, jest wciąż pełna pomysłów i sama mówi, że jej misja w środowisku jeszcze nie dobiegła końca… Trzymamy kciuki!

 

Karolina Suska, Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach

Biblioteka w Łaziskach to wyjątkowe miejsce, które swoją energią napędza całą lokalną społeczność. I nie zawsze potrzebne są duże pieniądze czy wielkie projekty, czasem wystarczy dobry pomysł, pozytywne myślenie i umiejętność zarażenia entuzjazmem innych. Piknik Sąsiedzki, czyli sąsiedzka potańcówka na trawie na 300 osób? Proszę bardzo. Warsztaty fotograficzne, w wyniku których zdjęcia zrobione przez młodzież z Łazisk objechały całą Polską? Oczywiście. A to tylko wycinek działalności pani Karoliny i jej zespołu, nie mówiąc o ambitnych planach na przyszłość. Ta dziewczyna ma dopiero 25 lat i na pewno jeszcze o niej usłyszymy.

 

Anna Czachorowska, Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Jana Twardowskiego w Jabłonnej (woj. mazowieckie)

Pani Anna zaczęła pracę w bibliotece w Jabłonnej w 2005 roku i od tego czasu liczba osób korzystających z biblioteki wzrosła czterokrotnie! Czary? Może, ale przede wszystkim zaangażowanie pani Anny i jej zespołu. Czytelników przyciągają wieczory autorskie z udziałem m.in. Danuty Wałęsowej, Niny Andrycz czy Ernesta Brylla, ale biblioteka wychodzi także na zewnątrz, współpracując z lokalnymi szkołami, stowarzyszeniami oraz samorządem. Pani Anna chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, także na forum międzynarodowym, a jej synowie z zazdrością mówią o „córeczce-biblioteczce”, której poświęca tyle czasu.

 

Marianna Czyżak, Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym (woj. łódzkie)

Przez najmłodszych czytelników nazywana Ciocią Marylką, pani Marianna jest zawsze otwarta na nowe pomysły, ciekawa świata i ludzi. Warsztaty fotograficzne i filmowe, gra planszowa i terenowa poświęcona lokalnej historii i kulturze, współpraca ze stowarzyszeniem kobiet „Nasza Przyszłość i nasz ulubiony projekt – biblioteczny ogród! Praca w bibliotece nauczyła panią Mariannę, że warto przełamywać własny strach i odważnie realizować swoje marzenia. Po 28 latach pracy w bibliotece powtarza za Ireną Santor „Powtórzyłabym życie, takim jakim było”

 

Kapituła Konkursu Stypendialnego

Decyzję o przyznaniu stypendium podjęła Kapituła Konkursu na podstawie wniosków składanych osobiście przez kandydatki, opisujących swoje osobiste i zawodowe doświadczenia oraz aspiracje. W skład Kapituły wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki różnych środowisk – bibliotek, organizacji pozarządowych, literatury i mediów.  

 

Skład Kapituły Konkursu:

 • Urszula Kopeć – Zaborniak – laureatka I edycji Konkursu im. Olgi Rok, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie na Podkarpaciu,
 • Anna Rok - założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok,
 • Olga Tokarczuk - pisarka, laureatka Nagrody NIKE
 • Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa,
 • Teresa Ogrodzińska – działaczka organizacji pozarządowych, prezeska Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego,
 • Anna Polus -  bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki
 • Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego,
 • Ewa Rozkosz – bibliotekarka, trenerka, Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej,
 • Maciej Jakubczyk – członek zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej,
 • Rafał Kramza - prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,
 • Paweł Łukasiak - prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Patronat honorowy nad Funduszem Wieczystym objęła Pani Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania. 

Kapituła konkursu przy ocenie zgłoszeń wzięła pod uwagę całokształt doświadczeń życiowych kandydatek, zaangażowanie w działalność biblioteki oraz nowatorskie metody współpracy z osobami korzystającymi z biblioteki i partnerami lokalnymi.

Osoby, które brały udział w pierwszej edycji (z wyłączeniem laureatki) mogły zgłaszać się ponownie, pod warunkiem przygotowania nowego wniosku. 

Stypendium zostało wręczone podczas IV Kongresu Bibliotek Publicznych 21 października 2013 roku, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca Program Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3 300 bibliotek z terenów wiejskich i małych miast.

 

Wyniki I edycji Konkursu stypendialnego im. Olgi Rok

O stypendium mogły  ubiegać się kobiety zatrudnione w bibliotekach publicznych działających w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich do 20 tysięcy mieszkańców, niezależnie od wieku, wykształcenia czy stażu pracy. Do I edycji konkursu nadesłano 98 wniosków o przyznanie stypendium im. Olgi Rok.

Pierwsze stypendium w wysokości 2 500 zł otrzymała Urszula Kopeć-Zaborniak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Kiedy sprowadziła się do Cieszanowa i rozpoczęła pracę w tamtejszej bibliotece, lokalna społeczność powitała ją z nieufnością, czasem wręcz niechęcią. Wystarczyły trzy lata i początkowa nieufność ustąpiła miejsca entuzjastycznej współpracy, a wokół biblioteki zawiązała się koalicja na rzecz rozwoju miejscowości, koordynowana właśnie przez panią Urszulę. A sama biblioteka kwitnie: powstało już cyfrowe archiwum poświęcone lokalnej historii, w trakcie realizacji jest Bajkolandia czyli sala zabaw dla dzieci i rodziców, odbywają się zajęcia integracyjne wspólnie ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Czary? Pewnie trochę też, ale przede wszystkim zapał i ambicje pani Urszuli oraz jej umiejętność zarażania tą pozytywną energią innych. 
Może trudno w to uwierzyć, ale pani Urszula ma również życie poza biblioteką. Jedną z jej pasji jest poezja i to właśnie na wydanie swojego debiutanckiego tomiku przeznaczy wygraną w Konkursie Stypendialnym im. Olgi Rok. Serdecznie gratulujemy! 
 
Kapituła konkursu przyznała także 5 wyróżnień. Wyróżnione kandydatki to:
 
Magdalena Wnukiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu (województwo łódzkie)
Wcześniej wolontariuszka, dziś dyrektorka biblioteki publicznej w Wolborzu. Dzięki stworzonej przez siebie Akademii Rozwoju Talentów czyli programowi bezpłatnych korepetycji dla maturzystów i wielu innym inicjatywom sprawiła, że wolborska biblioteka tętni życiem. Nie ma dla niej słowa "niemożliwe", potrafi siedzieć przez miesiąc pod drzwiami gabinetu pani burmistrz i walczyć o kolejny etat dla biblioteki. A na początku mówili jej, że to taka nudna praca...
 
Beata Leńczuk-Bachmińska
Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz (województwo śląskie)
Pani Beata trzy lata temu wróciła do swojej rodzinnej wioski na Żywiecczyźnie i wygrała konkurs na dyrektorkę lokalnej biblioteki. Choć zrealizowała już dziesiątki projektów, najbardziej dumna jest z tego, że dziś biblioteka to miejsce, do którego ludzie sami przychodzą z pomysłami. Bo wiedzą, że warto! Pani Beata pisze: "Czytając ten wniosek, stają się Państwo niejako ofiarami akcji promującej działania naszej biblioteki", a my się zgadzamy i czekamy na więcej, zwłaszcza na ten wymarzony rynek z piecem do wspólnego pieczenia chleba.
 
Marzena Kozak
Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich (województwo pomorskie)
Cztery lata spędzone w bibliotece w Kątach Rybackich upłynęły pani Marzenie... śpiewająco! Stworzony przez panią Marzenę zespół Mała Mi śpiewa i tańczy na scenach w całym województwie i nie tylko, a garną się do niego nawet dzieci z okolicznych miejscowości. Dzięki tekstom autorstwa pani Marzeny, poświęconym książkom, czytaniu i odwiedzającym bibliotekę autorom, niewielka biblioteka ze skrzypiącą podłogą zyskała "rockowy pazur" i nowych przyjaciół. I choć pani Marzena narzeka, że na 66m2 kobieta o wzroście prawie 180 cm nie może rozwinąć skrzydeł, to chyba jednak jej się udało. 
 
Anna Fabrykiewicz
Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna w Okoninie (województwo kujawsko-pomorskie)
Praca w bibliotece była jej pisana, choć jej pierwszy zawód to technik odzieżowy. Od prawie 10 lat pani Anna dba o mieszkańców i mieszkanki Okonina i okolic, zdobywając dla nich książkowe nowości, organizując wakacje, a nawet dowożąc świeże lektury niczym pizzę w ramach "Biblioteki na kółkach". Ale najbardziej lubi po prostu z nimi porozmawiać, szczęśliwa, że dla tak wielu osób jest po prostu panią Anią z biblioteki, przyjaciółką, której można się wygadać. 
 
Mirosława Siemieniuk-Morawska
Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach Cerkiewnych (województwo podlaskie)
Po 27 latach pracy w dubickiej bibliotece pani Mirosława jest ciągle pełna pomysłów i entuzjazmu, zupełnie jak przed laty, gdy trafiła tam po raz pierwszy, z maturą i dyplomem rolnika w kieszeni. Pasjonatka wielokulturowej, bogatej tradycji Podlasia, pani Mirosława uczyniła ze swojej biblioteki centrum lokalnej społeczności. Mimo ciężkich doświadczeń, zachowuje pogodę ducha i głód wiedzy. Pisze o sobie, że - jak wiele wiejskich bibliotekarek - jest Zosią-Samosią, do wszystkiego i dla wszystkich. I szczerze przyznaje, że przydałby jej się... kurs wizażu, bo ciągle nie potrafi się malować. 
 
Decyzję o przyznaniu stypendium podjęła Kapituła Konkursu w składzie:
Anna Rok - założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok
Olga Tokarczuk - pisarka, laureatka Nagrody Nike
Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa
Marcin Kostaszuk – dziennikarz, szef działu kultura w Głosie Wielkopolski
Teresa Ogrodzińska – działaczka organizacji pozarządowych, prezeska Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
Anna Polus - bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze
Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego
Aleksandra Klich – dziennikarka Gazety Wyborczej
Ewa Rozkosz – bibliotekarka, trenerka, Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Ewa Winnicka – dziennikarka, reportażystka, tygodnik Polityka
Rafał Kramza - prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Paweł Łukasiak - prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce
Kapituła podjęła decyzję na podstawie wniosków składanych osobiście przez kandydatki, opisujące swoje osobiste i zawodowe doświadczenia oraz aspiracje.
Patronat honorowy nad Funduszem Wieczystym objęła Pani Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania.
 
Serdecznie gratulujemy również pozostałym 92 kobietom, które podzieliły się z nami swoimi historiami!

 

Jak mogę wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok powstał jako wspólny wysiłek wielu osób, które łączy ogromny dług wdzięczności wobec kobiet, książek i małych polskich miasteczek oraz poczucie odpowiedzialności za to, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość, ta bardzo globalna i ta zupełnie lokalna. A od dawna wiadomo, że nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w kobiety!

Wszystkie osoby i organizacje, którym bliski jest ten sposób myślenia, zapraszamy do wsparcia funduszu. Można to zrobić w następujący sposób:

1. Darowizny na konto bankowe Funduszu:

89 1560 0013 2000 1706 4021 0901

Nazwa odbiorcy: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

W tytule przelewu wpisz: darowizna na cele statutowe - Fundusz im. Olgi Rok

 

2. Darowizna online

Wybierz wysokość darowizny

Pamiętaj, że istnieje możliwość wpisania innej kwoty po przejściu do systemu bankowego.

 

Jesteśmy otwarci również na inne formy współpracy, w razie pytań zapraszamy do kontaktu z Akademią Rozwoju Filantropii pod numerem telefonu 22 622 01 22, wew. 27 lub adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.