Polski (PL)English (UK)

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok

Aktywistki, innowatorki, pocieszycielki, ekspertki, serca społeczności lub po prostu: bibliotekarki.

Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!

 

Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. Dziś w odświętnych strojach i świetle reflektorów odbierały wyjątkową nagrodę: Stypendium im. Olgi Rok, czyli uhonorowanie i docenienie pracy bibliotekarki. 15 listopada w łódzkiej Fabryce Sztuki, do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet.

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Kapituła doceniła całokształt jej pracy na rzecz lokalnej społeczności, szczególne jednak uznanie przypadło jej za pomysł i organizację Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Jak mówi sama nagrodzona, w czasie tygodnia festiwalowego staram się pokazać Bibliotekę jako miejsce przyjazne, otwarte na niekonwencjonalne działania i różnego typu współpracę. Oprócz spotkań autorskich odbywają się wtedy wystawy, warsztaty, koncerty, gry fabularne (LARP). Festiwal włączył w promocję literatury zarówno większość częstochowskich instytucji kultury, jak i prywatne kluby, puby i kawiarnie. Wyzwolił ogromne zaangażowanie ludzi kultury, artystów, mieszkańców miasta.

Drugą nagrodę główną, w kategorii placówka biblioteczna mniejsza, zdobyła Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej. „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, to jej pomysł na łączenie nauki języka polskiego i programowania. Organizowała również akcję „Rozkwitam, bo czytam”. Za każdą przeczytaną książkę czytelnik otrzymywał jedną cebulkę kwiatową, które następnie zostały posadzone przy szkole, domu kultury czy ośrodku zdrowia. Dzięki temu, gmina rozkwitła, co jest symbolem tego, jak rozkwita człowiek, jeśli się rozwija, uczy, a czytanie książek jest do tego najlepszą drogą.

Z powodu imponującej liczby nadesłanych winsoków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać cztery wyróżnienia. Zdobyły je: Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, za pracę na rzecz integracji międzypokoleniowej, Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, która pokazuje swoimi działaniami, że biblioteka to nie tylko miejsce na książki, ale również miejsce, gdzie można spotkać się z innymi dziedzinami sztuki, czego przykładem może być zorganizowany przez nią wernisaż obrazów, namalowanych w ramach terapii zajęciowej. Trzecią wyróżnioną jest Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy, za prowadzenie dyskusyjnego klubu książki oraz projektu #IKnowaLibralianWho, którego celem była zmiana wizerunku bibliotekarzy i bibliotekarek, ukazanie kulis pracy w tym zawodzie oraz zbudowanie przyjacielskich relacji pomiędzy pracownikami i czytelnikami Biblioteki. Wśród grona wyróżnionych znalazła się również Katarzyna Czarkowska z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (filia nr. 9). Pośród jej licznych pól zaangażowania, uwagę kapituły szczególnie przykuła jej praca na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną i tego, by biblioteka była miejscem przyjaznym i inspirującym dla wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie czy stan zdrowia.

Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię. Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania. Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.

Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Dotychczas odbyło się VII edycji Konkursu im. Olgi Rok.

Więcej informacji na stronie internetowej www.projektbabcia.pl

 

VI  edycja

 

Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek.

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).

 

V edycja

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach.

Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie).

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również wyróżnienia Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie), Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie), Anita Rucioch-Gołek pracująca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie) oraz Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).

 

IV edycja

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH WIĘKSZYCH

Karolina Mendyk (Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Wrocław, woj. dolnośląskie)

Wyróżnienia:

Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)

Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)

 

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH MNIEJSZYCH

Marianna Czyżak (Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym, woj. łódzkie)

Wyróżnienia:

Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)

Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)

W IV edycji została przyznana specjalna Nagroda Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, otrzymała ją Aleksandra Wieczorek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Opole, woj. opolskie).

 

III edycja

Laureatkami tej edycji zostały Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie .

Oprócz tego wyróżnienia otrzymały:

Marta Bieława z Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Grażyna Paździorny z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.

Trzecią wyróżnioną jest Magdalena Schatt-Skotak z Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu,

Ostatnie wyróżnienie Kapituła przyznała Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu     

 

II edycja

W drugiej edycji przyznano jedną nagrodę, otrzymała ją Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Wyróżnienia otrzymały:

Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach

Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, filia w Kliczkowie Małym

Anna Czachorowska z Gminnej Biblioteki im. ks. Jana Twardowskiego

Magdalena Turska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie

Krystyna Pszczółkowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach, filia nr 6 w Ryczywole

 

 

I edycja

Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:

Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu

Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz

Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich

Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna

w Okoninie

Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach

Cerkiewnych

 

W Kapitule Konkursu zasiadają:

 

Anna Rok - założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa

Anna Polus - bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego

Jacek Królikowski - prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Paweł Łukasiak - prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce

Elżbieta Kalinowska – zastępca dyrektora wydawniczego Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o

Małgorzata Borowska – Instytut Reportażu

Agata Urbanik – prezeska zarządu Fundacja Pole Dialogu

Jacek Rakowiecki – Fundusz Mediów, redaktor, dziennikarz

 

 

Jak mogę wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?

  1. Darowizna na konto bankowe nr 89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA), Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa.  W tytule przelewu wpisz: „darowizna na cele statutowe - Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok”

  2. Wsparcie rzeczowe, np. w postaci nagród rzeczowych przyznawanych w ramach konkursu, 
  3. Wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.

 

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.