Polski (PL)English (UK)

Znamy laureatki IX edycji Konkursu stypendialnego im. Olgi Rok

Aktywistki, innowatorki, pocieszycielki, ekspertki, serca społeczności lub po prostu: bibliotekarki.

Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!

Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. 9 grudnia w wyjątkowej formule online Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet. Mimo, że spotkanie na żywo nie było możliwe mamy nadzieję, że nasze laureatki poczuły się uhonorowane, a ich praca doceniona.

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Kapituła była pod wrażeniem działań w ramach Pogotowia językowego – zajęć z języka polskiego dla imigrantów, spotkań z kulturą i dobrej energii jaką przekazuje osobom czującym się niepewnie w nowej rzeczywistości.

Drugą nagrodę główną, w kategorii placówka biblioteczna mniejsza zdobyła Justyna Delekta z Biblioteki Publicznej w Cholewianej Górze. Kapituła doceniła działania na rzecz lokalnej społeczności, organizację ferii dla dzieci w bibliotece oraz wspieranie ich edukacji.

Z powodu imponującej liczby nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać cztery wyróżnienia. Zdobyły je:

Joanny Sudak - Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkasach,

Monika Rejtner - Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie,

Anna Wysocka - Biblioteka Publiczna w Piasecznie - filia w Józefosławiu oraz

Natalia Maćkiewicz - Gminna Biblioteka Publiczna w Bulkowie.

Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię. Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania. Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.

Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Dotychczas odbyło się IX edycji Konkursu im. Olgi Rok.