Polski (PL)English (UK)

Jesteśmy dziś, jutro, zawsze

W 2009 roku w USA z inicjatywy Billa Gatesa i Warrena Buffetta wystartowała kampania „The Giving Pledge”. Panowie postanowili zachęcać innych bogaczy, aby przeznaczyli co najmniej połowę swojego majątku na filantropię. Miliarderzy i milionerzy zaczęli zakładać własne fundacje, przeznaczali coraz wększe pieniądze na działalność wybranych organizacji charytatywnych lub zmieniali testamenty. W Polsce nie każdy ma pomysł, jak pomagać innym, a tym samym zostawić coś naprawdę wartościowego po sobie. Czasem wystarczy skorzystać z gotowych rozwiązań. Jednym z nich są Fundusze Wieczyste, które mają wiele wspólnego z inicjatywą Warrena Buffeta i Billa Gatesa.

PRL nie zaszkodził dobroczynności 

Tradycja powoływania funduszy odradza się po trudnych latach biedy w Polsce Ludowej. Zamiast jednorazowych akcji charytatywnych darczyńcy coraz częściej wybierają możliwość długotrwałego wspierania wybranych przez siebie konkretnych celów, całkowicie dostosowanych do ich priorytetów. Jak mówi Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce: Taka forma działalności dobroczynnej pomaga wspierać potrzeby, które nie zawsze są zauważane przez media i opinie publiczną. Czasem problem widzimy tylko my i wtedy warto pomyśleć nad założeniem swojego funduszu wieczystego. Najlepiej z grupą przyjaciół lub rodziną. Nie trzeba być miliarderem, żeby pomagać. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce realizując kampanię „Jesteśmy dziś, juro, zawsze” od 2010 roku, zachęca Polaków do powrotu do tradycji przerwanej przez okres PRL-u. Przed wojną darczyńcy bardzo często zakładali fundusze wieczyste, aby pomagać tym, którzy w ich ocenie tego naprawdę potrzebowali. Akademia prowadzi obecnie siedem funduszy – każdy z nich wspiera inne cele i każdy został założony w wyniku innych okoliczności. 

Fundusze wieczyste on-line

Na potrzeby kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze” powstała nowa strona internetowa www.funduszewieczyste.pl, na której można znaleźć inspirujące przykłady funduszy w Polsce oraz historię tej formy dobroczynności. Jak mówi Paweł Łukasiak: Przede wszystkim na stronie funduszy można znaleźć piękne historie ludzkie. Mamy tu Inkę Brodzką –Wald, współzałożycielkę Olimpiady Polonistycznej, której przyjaciele chcieli, aby po swojej śmierci nadal „wspierała” młodych zdolnych naukowców, tak, jak robiła to za życia. Mamy wyjątkową historię Ani Rok, która z pamiętników dowiedziała się, jak wyjątkową bibliotekarką i społeczniczką była jej Babcia Olga. Niezwykłą genezę ma również Fundusz im. Pawła Kryszczyszyna wspierający dzieci pracowników firmy Microsoft. Zapraszamy na naszą stronę – takich niezwykłych historii jest więcej.

 

***

 

„Jesteśmy dziś, jutro, zawsze” to kampania społeczno-edukacyjna, której zadaniem jest propagowanie idei funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych. Kampania wystartowała w 2010 roku. Stoi za nią Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem Strategicznym jest zaś Polsko-Amerykańska Fundacji Wolności. Akademia jest odpowiedzialna za bezpieczne inwestowanie środków przeznaczonych na fundusze wieczyste. Przynajmniej raz na rok przygotowywane jest sprawozdanie z zarządzania i wykorzystania środków. Na życzenie darczyńcy Akademia może współpracować z mediami, prowadzić kampanie informacyjne na temat funduszu na portalach internetowych oraz w mediach społecznościowych lub też przygotować teczkę, czyli komplet materiałów (ulotki, raporty, wizytówki) o ustanowionym funduszu.