Polski (PL)English (UK)

Przed nami rok bibliotekarek!

W niebanalny sposób Ania Rok, pomysłodawczyni konkursu dla bibliotekarek, dedykowanego swojej babci, postanowiła podsumować jego dwie edycje. Jedenaście bibliotekarek, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie im. Olgi Rok, doczekało się swojego kalendarza. Jego premiera już dziś.

Na kartach kalendarza, znajdują się kobiety, które nie zamykają się wśród bibliotecznych regałów, ale potrafią pociągnąć  za sobą ludzi, otworzyć im głowy i serca i zachęcić do wspólnego działania. Są one w różnym wieku, z różnymi historiami, z bardzo ciekawymi drogami prowadzącymi do zawodu bibliotekarki– mówi Ania Rok, pomysłodawczyni kalendarza.

Oprócz pięknych czarno-białych zdjęć autorstwa Julii Zabrodzkiej – fotografki, podróżniczki, autorki bloga „Zdjęcia kolorowe” – możemy w kalendarzu znaleźć osobiste historie każdej z Pań, dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniają biblioteki w miejsca zachęcające do spotkań, realizowania własnych pomysłów, służące integracji młodszych ze starszymi i pełne społecznej energii. Na kartach kalendarza nie mogło zabraknąć również Olgi Rok, od której zaczęła się historia funduszu. 

Kalendarz został wydrukowany w limitowanym nakładzie 200 sztuk. Po jednym egzemplarzu trafi do 90 bibliotekarek, które nadesłały swoje zgłoszenia do III edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Ania Rok: Chcemy, aby historie koleżanek mogły je inspirować i dodawać otuchy w trudnych chwilach. Pozostałe egzemplarze, do wyczerpania zapasów, trafią do tych osób, które zdecydują się wesprzeć organizację kolejnej edycji konkursu.

Premiera kalendarza nastąpi podczas V Kongresu Bibliotek Publicznych „Cała naprzód!” 20 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 

Kim była Olga Rok? Jak działa fundusz Jej imienia? Jak można go wesprzeć? Dalsze informacje na stronie: www.projektbabcia.pl