Polski (PL)English (UK)

Takie rzeczy w bibliotece? Niemożliwe! - znamy laureatki Konkursu im. Olgi Rok

Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie to laureatki III edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok. Nagrody wręczono podczas V Kongresu Bibliotek Publicznych „Cała naprzód!” 20 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Obie Panie otrzymały stypendia w wysokości 5 tys. zł. m.in.  za stworzenie w swoich bibliotekach miejsc, w których dzieją się rzeczy nieprzeciętne. 

Magdalena Turska, nagrodzona w kategorii bibliotek dwuosobowych i większych, po studiach zamieniła Wrocław na Londyn. W 2007 wygrała konkurs na kierowniczkę biblioteki w Kłodawie i wspólnie z zespołem zmieniła ją w prawdziwe centrum życia lokalnej społeczności. Wspólne czytanie, dyskusje o książkach, oglądanie i kręcenie filmów, a nawet… bieganie – to tylko kilka spośród aktywności, jakie Magdalena Turska wprowadziła do tej małej biblioteki. W swoim wniosku napisała: czasami jest ciężko, opadają̨ skrzydła, a rzeczywistość́ wydaje się̨ bezbarwna. Myślę̨, że obecny czas to mój kluczowy moment, gdy zaczęłam pojmować́, że zapuściłam korzenie w miejscu, które rokuje dalszy mój rozkwit.  Oprócz stypendium Pani Magdalena otrzymała również nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Druga stypendystka, Magdalena Hankiewicz, nagrodzona w kategorii bibliotek jednoosobowych, zamieniła 8 lat temu hipermarketowe półki na regały z książkami w bibliotece w Radkowie. Pani Magdalena organizuje sobotnie warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, stworzyła czytelnię internetową, działa tu galeria Pociąg, odbywa się piknik z udziałem grupy rycerskiej czy konkursy poświęcone zdrowiu i ekologii. Wśród planów na najbliższe lata jest   więcej miejsca dla czytelników, bardziej przyjazna przestrzeń i nowe rozwiązania techniczne, ale – jak pisze pani Magdalena – mury to nie wszystko.

Nudne biblioteki to już przeszłość 

Marta Bieława z Mediateki Szklana Pułapka w Zielonej Górze Biblioteka stworzyła miejsce spotkań zielonogórskich artystów, poszukiwania i odnajdywania pasji przez młodych ludzi, zorganizowała salę zabaw i edukacji dla dzieci oraz przestrzeń przyjazną dla osób starszych. Organizuje pikniki muzyczne na Wzgórzach Palmiarni, bookcrossing tuż obok Ratusza czy festiwal hiphopowy w zielonogórskim skateparku. Z kolei Grażynę Paździorny z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie wyróżniono m.in. za takie działania jak Edukacyjny Klub Kobiet, dla mieszkanek Dynowa, aby  mogły z nowymi umiejętnościami i energią wrócić na rynek pracy. We wniosku napisała: Mogę dalej inwestować w samą siebie, nie stoję w miejscu tylko się rozwijam, mam wpływ na kreowanie otoczenia. Książki, szkolenia, projekty, wyjazdy – a przede wszystkim ludzie! Zadowoleni ludzie, którzy są widocznym dowodem na to, że to co robię ma sens. Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną!. Trzecią wyróżnioną jest Magdalena Schatt-Skotak z Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu. Na rozmowę o pracę w opolskiej bibliotece poszła po namowie babci. Kiedy słyszy, że “w Opolu nic się nie dzieje”, zachęca ludzi do wyjścia w miasto, najlepiej tropem miejsc pokazanych na Alternatywnej Mapie Opola, której jest współtwórczynią. Jej sztandarowy projekt to morderstwo w bibliotece, czyli gra detektywistyczna przyciągająca rokrocznie kilkaset osób, które wspólnie rozwiązują tajemnicę zbrodni. Ostatnie wyróżnienie Kapituła przyznała Katarzynie Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego „GALERIA KSIĄŻKI” w Oświęcimiu. Jak sama mówi: obecnie pracuję w najlepszej bibliotece pod słońcem. Jej praca z dziećmi i młodzieżą to wciąż nowe pomysły, mnóstwo twórczej energii i zero nudy. Jako koordynatorka wolontariatu stworzyła wokół biblioteki grupę ludzi, którzy wspólnie organizują m.in. Oświęcimski Festiwal Gier - imprezę, na którą przyjechali ludzie z całej Polski. Swoją bibliotekę widzi jako miejsce, które ma wpływ na otaczającą je rzeczywistość, pełne ludzi z pasją i chęcią do współpracy. 

Wyróżnione panie oraz biblioteki, w których pracują otrzymują książki od Wydawnictwa Czarne.

O Konkursie

Stypendium im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki.  Jak sama mówi: Kiedy kilka miesięcy przed trzydziestymi urodzinami przyszedł mi do głowy pomysł stworzenia funduszu, nie do końca wierzyłam, że rzeczywiście uda nam się to zrobić. Dziś po raz trzeci przyznaliśmy nagrody, wiele osób i organizacji chce być częścią tej inicjatywy, rośniemy i to dobrze. I dodaje: Ale dla mnie osobiście najważniejszy moment to ten, kiedy latem siadam przed komputerem i zaczynam czytać dziesiątki wniosków, które do nas przychodzą każdego roku. To są naprawdę wspaniałe historie, często zabawne, czasem poruszające. Te kobiety mają w sobie siłę, która nie przestaje mnie zadziwiać i dlatego bardzo  się cieszę, że w tym roku udało nam się wydać kalendarz podsumowujący pierwsze dwa lata historii funduszu. Przed nami rok bibliotekarek! 

Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona na wiosnę 2015 roku.

Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach. Partnerem wspierającym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Patronat honorowy nad Konkursem im. Olgi Rok objęła Pani Minister Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania.

Kim była Olga Rok? Jak działa fundusz Jej imienia? Jak można go wesprzeć? Dalsze informacje na stronie: www.projektbabcia.pl