Polski (PL)English (UK)

Fundusz Wieczysty "Agrafka"

 

W 2000 r. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce uruchomiła Program Stypendialny "Agrafka", realizowany we współpracy z partnerskimi organizacjami lokalnymi. Program wspiera aktywność wybitnie utalentowanej młodzieży, pochodzącej spoza dużych centrów edukacyjno-kulturalnych, ze środowisk dotkniętych problemem bezrobocia i marginalizacji.

Od początku realizacji programu "Agrafka" zostało przyznanych 326 stypendiów
na łączną sumę 785 500 zł.

 

Przyznawane stypendia mają charakter socjalno-naukowy. Wsparcie finansowe umożliwia młodym ludziom kontynuację nauki, a w perspektywie długofalowej zwiększa ich szanse życiowe i pomaga wyjść z trudnej sytuacji socjalnej. Pomoc stypendialna pozwala młodzieży spełniać marzenia, otwiera przed nią nieznane dotąd perspektywy i umożliwia wszechstronny rozwój. Program skierowany jest do młodych osób z obszarów objętych działaniem partnerskich organizacji lokalnych, które mają dobre rozpoznanie zasobów, problemów i potrzeb w swoich środowiskach. To one nominują uzdolnioną młodzież potrzebującą wsparcia. Organizacje te utrzymują stały kontakt ze stypendystami, zbierają informacje o ich osiągnięciach.

Adresatami programu są gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, utalentowani w określonych dziedzinach (ścisłych, humanistycznych i artystycznych), znajdujący się w  trudnej sytuacji materialnej. Przy wyborze stypendystów brane są pod uwagę osiągnięcia naukowo -artystyczne (olimpiady, otrzymane nagrody, wyróżnienia, aktywność w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności rozwijania zainteresowań) oraz sytuacja socjalna (mierzona dochodem netto na osobę w rodzinie). 

Program Stypendialny "Agrafka" jest realizowany dzięki hojności i zaangażowaniu wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Stabilność programu zapewnia nienaruszalny kapitał żelazny. Co roku stypendia finansowane są z odsetek od kapitału żelaznego Funduszu Celowego Agrafka ufundowanego przez Michała Kotta i Funduszu Stypendialnego Rodziny Wróblewskich oraz ze środków przekazywanych przez Fundację Agory.

 

 

Raporty z ostatnich edycji:

Sprawozdanie z Programu "Agrafka" na rok szkolny 2012/2013

Sprawozdanie z Programu "Agrafka" na rok szkolny 2013/2014


W tegorocznej edycji, na rok szkolny 2014/2015, 13 lokalnych organizacji partnerskich Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce,  nadesłało 59 wniosków nominacyjnych.
 
26 sierpnia 2014 r. odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej. Zgodnie z Regulaminem Przyznawania Stypendium Programu Stypendialnego „Agrafka” spośród najwyżej ocenionych kandydatur w drodze głosowania i dyskusji Komisja postanowiła przyznać 12 stypendiów naukowo-socjalnych w wysokości 300,00 zł miesięcznie na rok szkolny/akademicki 2014/2015 osobom według poniższej listy.


 STYPENDYŚCI PROGRAMU AGRAFKA 2014/2015
            
1 Lidia Czarnecka - utalentowana 10-letnia szachistka, nominowana przez Fundację Elbląg - Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego.
Filip Charuk - 18-letni licealista, którego główną dziedziną zainteresowań jest chemia. Nominowany przez Fundację Elbląg - Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego.
Adrian Akerman - Ma 18 lat. Jego pasją jest algorytmika, w szczególności "teoria grafów i kombinatoryka". Nominowany przez Fundację Pokolenia.
4 Patrycja Talar - Ma 19 lat, rozpoczyna studia z pedagogiki resocjalizacyjnej,jej pasją jest pomaganie. Nominowana przez Fundusz Lokalny w Leżajsku.
5 Aleksandra Stańczyk - 16-latka o uzdolnieniach matematycznych. Nominowana przez Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
6 Bartosz Ikier - 16 letni licealista z pasją do nauki języków obcych. Jego marzeniem jest otwarcie sieci szkół językowych. Nominowany przez Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej "Młodzi Razem".
7 Paulina Dziadul - Ma 17 lat. Jej główną dziedziną zainteresowań jest rytmika i z nią wiąże swoją przyszłość. Nominowana przez Fundusz "Tratwa" Szczecinek.
8 Andżelika Cyngot - wszechstronnie uzdolniona 12-latka, nominowana przez Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej „Koalicja dla Młodych”.
9 Kinga Bykowska - ma 17 lat, jej pasją jest biologia. Nominowana przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „ARKA”
10 Mikołaj Grzebieluch - uzdolniony matematycznie 14-latek, nominowany przez Świętokrzyski Fundusz Lokalny.
11 Sylwia Kwiatkowska - ma 16 lat. Odnosi sukcesy w dziedzinie matematyki oraz w naukach humanistycznych. Nominowana przez Stowarzyszenie Świętokrzyski Fundusz Lokalny.
12 Anna Lis - stypendium przyznane wyjątkowym postanowieniem Komisji Stypendialnej.

 

W 2013 roku Program cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony organizacji oraz kandydatów do stypendium.  21 lokalnych organizacji partnerskich Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce,  nadesłało 99 wniosków nominacyjnych.

19 sierpnia 2013 r. odbyło się posiedzenie Komisji Stypendialnej. Zgodnie z Regulaminem Przyznawania Stypendium Programu Stypendialnego „Agrafka” spośród najwyżej ocenionych kandydatur w drodze głosowania i dyskusji Komisja postanowiła przyznać 12 stypendiów naukowo-socjalnych w wysokości 300,00 zł miesięcznie na rok szkolny/akademicki 2013/2014 osobom według poniższej listy.


1.    Bartocha Łukasz - Stowarzyszenie Świętokrzyski Fundusz Lokalny
2.    Czarnecka Lidia - Fundacja Elbląg- Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego
3.    Gnaś Eliza - Fundusz Tratwa Szczecinek
4.    Grala Mateusz - Fundacja Pokolenia
5.    Larwa Kajetan - Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
6.    Marzęcki Mateusz - Fundacja Rozwoju Społecznego "Nad Symsarną" Warmińsko-Mazurski Fundusz Lokalny
7.    Pałkus Błażej - Fundacja Fundusz Lokalny SMK
8.    Pierwienis Łukasz - Fundacja Elbląg - Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego
9.    Podymiak Piotr - "Koalicja dla młodych" Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej
10.    Rzeszowska Aleksandra - Fundacja "Porozumienie Wzgórz Dalkowskich"
11.   Witkowski  Marcin  Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka
12.   Zakrzewska  Agnieszka -  Fundacja Pokolenia

Wsparcie Funduszu

Program Stypendialny "Agrafka" jest realizowany dzięki hojności i zaangażowaniu wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Wszystkie osoby i organizacje, którym bliska jest idea funduszu zapraszamy do jego wsparcia. Można to zrobić w następujący sposób:


•    Darowizna online

Wybierz wysokość darowizny

•    wpłata na konto funduszu
Przekaż darowiznę na konto bankowe nr
89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA),
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa
W tytule przelewu wpisz:
darowizna na cele statutowe - Fundusz Wieczysty Agrafka


•    wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.


Jesteśmy otwarci również na inne formy współpracy, w razie pytań zapraszamy do kontaktu z Akademią Rozwoju Filantropii pod numerem telefonu 22 622 01 22, wew. 16 lub adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..