Polski (PL)English (UK)

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok

Aktywistki, innowatorki, pocieszycielki, ekspertki, serca społeczności lub po prostu: bibliotekarki. 

 

Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!

 

Na co dzień zabiegane, otoczone ludźmi i robiące dziesięć rzeczy na raz. Dziś w świetle reflektorów odbierały Stypendium im. Olgi Rok, wyjątkową nagrodę dla bibliotekarek, które nie boją się zmian.. 15 listopada w łódzkiej Fabryce Sztuki, w ramach jubileuszowego Kongresu Bibliotek pod hasłem „Brawo Wy! Brawo My!“ do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet. Naszym gościem specjalnym była pani Urszula Kopeć-Zaborniak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie, laureatka pierwszej edycji Stypendium im. Olgi Rok. A oto wyniki tegorocznej, siódmej już edycji!

 

W kategorii „placówka biblioteczna większa” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Kapituła konkursu doceniła szczególnie partnerskie, innowacyjne podejście do współpracy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi: od warsztatów dla dzieci widzących, które uczą się empatii poruszając się z białą laską lub czytając brajlem, po konkurs książki dotykowej, dzięki któremu dzieci niewidome i słabowidzące mogą doświadczyć przyjemności obcowania z ilustracjami, nie tylko tekstem.  Pani Agnieszka organizuje również od 8 lat Festiwal Dekonstrukcji Słowa “Czytaj”, i – jak sama mówi – “w czasie tygodnia festiwalowego staram się pokazać Bibliotekę jako miejsce przyjazne, otwarte na niekonwencjonalne działania i różnego typu współpracę. Oprócz spotkań autorskich odbywają się wtedy wystawy, warsztaty, koncerty, gry fabularne (LARP). Festiwal włączył w promocję literatury zarówno większość częstochowskich instytucji kultury, jak i prywatne kluby, puby i kawiarnie. Wyzwolił ogromne zaangażowanie ludzi kultury, artystów, mieszkańców miasta.“.

 

W kategorii “placówka biblioteczna mniejsza” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej. „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, to jej pomysł na łączenie nauki języka polskiego i nowych technologii, np. zachęcając dzieci do stworzenia gry ortograficznej w języku Scratch. Kolejny jej projekt, który niedawno ruszył to “Rozkwitam, bo czytam”: osoby czytające są nagradzane cebulkami kwiatowymi i zachęcane do wspólnego sadzenia i upiększania terenu gminy.  Pani Sylwia wierzy także w siłę sieci, uczenia się od siebie nawzajem i dlatego zorganizowała pierwszą konferencję dla bibliotekarzy i bibliotekarek powiatu trzebnickiego. Spotkania odbywają się regularnie do dziś, a sąsiadki-bibliotekarki pomagają sobie nawzajem np. w organizacji spotkań autorskich. 

 

Wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Wydawnictwo Czarne otrzymały panie:

- Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie za fantastyczną pracę z młodzieżą w ramach pOBUDZONYCH,

- Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK za stworzenie pierwszej w Polsce muzealnej biblioteki publicznej,

- Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy za projekt #IKnowaLibrarianWho odczarowujący wizerunek osób pracujących w bibliotekach, oraz

- Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za świetne łączenie działania w bibliotece z zaangażowaniem społecznych, m.in. w ramach Kongresu Kobiet.

 

Stypendium im. Olgi Rok od 2012 roku wspiera rozwój osobisty bibliotekarek oraz, zbierając ich historie, zwraca uwagę na kluczową rolę kobiet jako liderek w swoich społecznościach. Partnerami stypendium są Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Wszystkie osoby, którym bliska jest wiara w siłę kobiet i wagę kobiecych historii oraz poczucie odpowiedzialności za naszą wspólną przyszłość zapraszamy do wsparcia funduszu wieczystego im. Olgi Rok. 

 

Więcej informacji na stronie internetowej www.projektbabcia.pl

 

 

VI  edycja

 

Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek.

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).

 

V edycja

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach.

Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie).

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również wyróżnienia Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie), Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie), Anita Rucioch-Gołek pracująca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie) oraz Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).

 

IV edycja

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH WIĘKSZYCH

Karolina Mendyk (Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Wrocław, woj. dolnośląskie)

Wyróżnienia:

Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)

Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)

 

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH MNIEJSZYCH

Marianna Czyżak (Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym, woj. łódzkie)

Wyróżnienia:

Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)

Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)

W IV edycji została przyznana specjalna Nagroda Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, otrzymała ją Aleksandra Wieczorek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Opole, woj. opolskie).

 

III edycja

Laureatkami tej edycji zostały Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie .

Oprócz tego wyróżnienia otrzymały:

Marta Bieława z Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Grażyna Paździorny z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.

Trzecią wyróżnioną jest Magdalena Schatt-Skotak z Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu,

Ostatnie wyróżnienie Kapituła przyznała Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu     

 

II edycja

W drugiej edycji przyznano jedną nagrodę, otrzymała ją Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Wyróżnienia otrzymały:

Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach

Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, filia w Kliczkowie Małym

Anna Czachorowska z Gminnej Biblioteki im. ks. Jana Twardowskiego

Magdalena Turska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie

Krystyna Pszczółkowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach, filia nr 6 w Ryczywole

 

 

I edycja

Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:

Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu

Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz

Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich

Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna

w Okoninie

Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach

Cerkiewnych

 

W Kapitule Konkursu zasiadają:

 

Anna Rok - założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa

Anna Polus - bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego

Jacek Królikowski - prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Paweł Łukasiak - prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce

Elżbieta Kalinowska – zastępca dyrektora wydawniczego Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o

Małgorzata Borowska – Instytut Reportażu

Agata Urbanik – prezeska zarządu Fundacja Pole Dialogu

Jacek Rakowiecki – Fundusz Mediów, redaktor, dziennikarz

 

 

Jak mogę wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?

  1. Darowizna na konto bankowe nr 89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA), Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa.  W tytule przelewu wpisz: „darowizna na cele statutowe - Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok”

  2. Wsparcie rzeczowe, np. w postaci nagród rzeczowych przyznawanych w ramach konkursu, 
  3. Wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.

 

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.