Polski (PL)English (UK)

Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok

Aktualności

Wystartowała VII edycja Konkursu im. Olgi Rok.

Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna jednoosobowa oraz placówka biblioteczna wieloosobowa. 

Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł. Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach.  

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności. 

Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca w latach 2009 – 2015 Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.

 

Na zgłoszenia czekamy do 9 lipca pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wniosek i regulamin tegorocznej edycji poniżej.

Wniosek w wersji word można otrzymać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Regulamin

Wniosek

 

 

Wyróżnienia w V edycji Konkursu otrzymały:

Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie)

 Wyróżnienia w IV edycji Konkursu im. Olgi Rok otrzymały:

Pani Aleksandra Sobańska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Filia Wisła Wielka;

Pani Bożena Mateusiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu,

Pani Monika Wilk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu,

oraz Pani Barbara Cywińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie

Stypendium im. Olgi Rok w kategorii placówka biblioteczna mniejsza otrzymała Pani Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, Filia w Kliczkowie Małym. Stypendium to w całości zostało ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Zapytana, ile osób pracuje w filii bibliotecznej w Kliczkowie, pani Marianna odpowiada bez wahania: „ja jedna plus cała lokalna społeczność” i już wiadomo, jak to możliwe, że w kliczkowskiej bibliotece tyle się dzieje! Współzałożycielka Stowarzyszenia Nasza Przyszłość i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego „Kameralny”, dla współmieszkańców podsołtyska, dla dzieci Ciocia Marylka, nasza tegoroczna laureatka od 30 lat zachęca lokalną społeczność do wspólnego działania w bibliotece i poza nią. W 2013 roku pani Marianna zdobyła wyróżnienie w II edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok, m.in. za fantastyczny pomysł bibliotecznego ogrodu. Dziś zaczarowany ogród już istnieje, a otrzymaną nagrodę pani Marianna planuje przeznaczyć na kurs obsługi kos spalinowych i kurs pilarza-drwala, aby rosnącym tam drzewom nadać kształty postaci z bajek.

Stypendium im. Olgi Rok w kategorii placówka biblioteczna większa otrzymała Pani Karolina Mendyk z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Pani Karolina prowadzi dyskusyjny klub książki dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 2 i – jak sama mówi – „skoro poradziłam sobie z 10-osobową grupą recydywistów, to już ze wszystkim sobie poradzę”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, wrocławska biblioteka stała się miejscem ważnych społecznie dyskusji na temat praw zwierząt, a w planach jest stworzenie EkoKlubu i warsztaty edukacji empatycznej. Pani Karolina prowadzi również kursy komputerowe dla seniorów i to tak skutecznie, że jedna z jej uczennic wydała właśnie drugą książkę. Otrzymane stypendium pani Karolina planuje przeznaczyć na dalsze studia m.in. w zakresie coachingu oraz miesiąc w Bieszczadach, ponieważ po tak intensywnie wypełnionych dniach wakacje na pewno się przydadzą.

Biblioteka według pani Moniki to miejsce otwarte, bliskie ludziom i taka właśnie jest ta na warszawskiej Woli, działająca pod hasłem “Biblioteka to możliwości bez granic”. Specjalnością biblioteki jest muzyka i to taka prawdziwa, sięgająca głęboko do korzeni, grana na często zapomnianych instrumentach z Polski i innych stron świata. Spotkanie z  muzyką to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale również terapia, szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym partnerem biblioteki jest np. Fundacja SYNAPSIS pracująca z osobami autystycznymi. Ze swoimi działaniami pani Monika wychodzi w miasto, m.in. jako współorganizatorka akcji Warszawa Czyta, a w planach m.in. permakultura i miejskie ogrodnictwo czy zajęcia poświęcone ilustracji dziecięcej - w wolskiej bibliotece na pewno nie zabraknie niespodzianek!

 

Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie)

 

Do biblioteki w Nowem trafiła w 2012 roku jako stażystka, korzystając z programu dla osób samodzielnie wychowujących dzieci. Jako studence praca bibliotekarki kojarzyła jej się z “przerzucaniem zakurzonych książek”, ale dziś – mimo że jej biblioteka mieści się w historycznym, pokrzyżackim zamku - pani Dorota odważnie patrzy w przyszłość (a czasem nawet - wspólnie z synem - w gwiazdy). Biblioteka w Nowem to nie tylko miejsce spotkań lokalnej społeczności, ale także katalizator współpracy lokalnych instytucji. Zorganizowany przez panią Dorotę happening w ramach akcji “Jak nie czytam, jak czytam!” to pierwsza inicjatywa, w której wzięły udział wszystkie miejskie szkoły, wspólnie zamieniając lokalny rynek w jeden wielki, 300-osobowy, klub czytelniczy. A jak pisze jedna z czytelniczek “biblioteka nie zamyka się w ścianach pokoi z półkami, tylko promieniuje na zewnątrz”.

 

Anita Rucioch-Gołek z Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie)

 

Kiedy zaczęła pracę kierowniczki biblioteki bała się, choć – jak sama mówi – udawała pewną siebie. Jej pierwszy sukces to utworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbąszyniu i dziś coraz częściej słyszy od seniorów: “My nie chcemy wakacji, my chcemy, żeby coś tu Pani dla nas zorganizowała”. Seniorów, np. w trakcie zajęć komputerowych wspierają wolontariuszki z liceum. A panią Anitę wspiera jej zespół, bibliotekarki z dużym często doświadczeniem, które zaufały nowej kierowniczce, a ona - mówiąc o “zasobach” biblioteki – myśli przede wszystkim o pracujących tu ludziach, ich uzdolnieniach i pasjach.

 

Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie)

 

Swoją biblioteczną przygodę zaczynała w 2002 w podziemiach, a konkretnie w podziemiach kościoła, gdzie mieściło się zorganizowane przez nią Centrum Integracji Europejskiej. Dziś z tą samą pasją kieruje oddziałem dziecięcym i kiedy słyszy, że dzieci piszą wypracowania o “pani Kasi z biblioteki” to fruwa dwa metry nad ziemią. Czym sobie zasłużyła na ten zaszczyt? Może na przykład organizowaną od 2015 roku inicjatywą Biblioteka Dzieciom, w ramach której zbiera książki i gry planszowe dla szpitali dziecięcych. A może swoją umiejętnością podsunięcia właściwej książki każdemu dziecku. A może to po prostu dlatego, że w bibliotece zawsze coś się dzieje, czy to Wakacyjna Noc Przygody czy Wybuchowa Biblioteka (czytaj: spotkania z fizyką).

 

 

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała

 

Karolina Suska

Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach (woj. lubelskie)

 

Nasza tegoroczna laureatka to, w najlepszym tego słowa znaczeniu, weteranka Konkursu im. Olgi Rok. Kiedy w 2013 otrzymała wyróżnienie, napisałyśmy w uzasadnieniu między innymi “Ta dziewczyna ma dopiero 25 lat i na pewno jeszcze o niej usłyszymy”. I nie myliłyśmy się. Biblioteka w Łaziskach pod kierownictwem pani Karoliny stała się centrum życia lokalnej społeczności, szczególną uwagę poświęcając kobietom. Koordynowany przez nią Międzypokoleniowy Klub Kobiet Aktywnych to wyjątkowa inicjatywa, dzięki której kobiety z liczącej 5000 mieszkańców gminy Łaziska mogą spotkać się z kobietami z całego świata, m.in. Syrii, Indonezji czy Czeczenii, a także regularnie uczestniczyć w ogólnopolskim Kongresie Kobiet. Biblioteka współpracuje również ze Stowarzyszeniem Kobiet “Łaziszczanki”, m.in. organizując coroczny piknik sąsiedzki. Pani Karolina została nagrodzona jako Aktywna Kobieta Lubelszczyzny oraz Człowiek Roku Powiatu Opolskiego, od niedawna prowadzi również bloga Kobiety na Wsi.

 

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała

 

Natalia Stępień

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie)

 

Jako córka bibliotekarki od dziecka wiedziała jedno: nigdy nie będę bibliotekarką! Po latach przekonała się, że biblioteka w Pniewach to jej miejsce. I choć w pniewskiej bibliotece wiele się dzieje, od kina plenerowego po przedstawienia po angielsku, to dziś – jak sama mówi – jej serce całkowicie pochłonęła edukacja antydyskryminacyjna. Zaczęło się w 2015 roku od Maratonu Pisania Listów Amnesty International, a jednodniowa akcja przerodziła się w cykl spotkań poświęconych mowie nienawiści dla uczniów i uczennic pniewskich szkół. Pani Natalia rozmawia z młodzieżą na temat wojny w Syrii, sytuacji uchodźców czy rasizmu. To nie są łatwe rozmowy, często wymagają przełamania własnych obaw czy przyznania się do niewiedzy. Ich celem jest ćwiczenie dialogu i komunikacji, a pani Natalia marzy o tym, że dzięki prowadzonym przez nią zajęciom, mieszkańcy i mieszkanki Pniew przestaną bać się “inności”. Na razie sama w soboty uczy polskiego młodzież ukraińską i białoruską. W planach są jeszcze spotkania międzykulturowe, m.in. w ramach Żywej Biblioteki czy Klubu Głodnych Świata.

 Wyróżnienia w IV edycji Konkursu im. Olgi Rok otrzymały:

Pani Aleksandra Sobańska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Filia Wisła Wielka;

Pani Bożena Mateusiak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu,

Pani Monika Wilk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu,

oraz Pani Barbara Cywińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie

Stypendium im. Olgi Rok w kategorii placówka biblioteczna mniejsza otrzymała Pani Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, Filia w Kliczkowie Małym. Stypendium to w całości zostało ufundowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Zapytana, ile osób pracuje w filii bibliotecznej w Kliczkowie, pani Marianna odpowiada bez wahania: „ja jedna plus cała lokalna społeczność” i już wiadomo, jak to możliwe, że w kliczkowskiej bibliotece tyle się dzieje! Współzałożycielka Stowarzyszenia Nasza Przyszłość i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego „Kameralny”, dla współmieszkańców podsołtyska, dla dzieci Ciocia Marylka, nasza tegoroczna laureatka od 30 lat zachęca lokalną społeczność do wspólnego działania w bibliotece i poza nią. W 2013 roku pani Marianna zdobyła wyróżnienie w II edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok, m.in. za fantastyczny pomysł bibliotecznego ogrodu. Dziś zaczarowany ogród już istnieje, a otrzymaną nagrodę pani Marianna planuje przeznaczyć na kurs obsługi kos spalinowych i kurs pilarza-drwala, aby rosnącym tam drzewom nadać kształty postaci z bajek.

Stypendium im. Olgi Rok w kategorii placówka biblioteczna większa otrzymała Pani Karolina Mendyk z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Pani Karolina prowadzi dyskusyjny klub książki dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 2 i – jak sama mówi – „skoro poradziłam sobie z 10-osobową grupą recydywistów, to już ze wszystkim sobie poradzę”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, wrocławska biblioteka stała się miejscem ważnych społecznie dyskusji na temat praw zwierząt, a w planach jest stworzenie EkoKlubu i warsztaty edukacji empatycznej. Pani Karolina prowadzi również kursy komputerowe dla seniorów i to tak skutecznie, że jedna z jej uczennic wydała właśnie drugą książkę. Otrzymane stypendium pani Karolina planuje przeznaczyć na dalsze studia m.in. w zakresie coachingu oraz miesiąc w Bieszczadach, ponieważ po tak intensywnie wypełnionych dniach wakacje na pewno się przydadzą.

 

 

 

Jak mogę wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?

  1. Darowizna na konto bankowe nr 89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA), Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa.  W tytule przelewu wpisz: „darowizna na cele statutowe - Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok”

  2.  Wsparcie rzeczowe, np. w postaci nagród rzeczowych przyznawanych w ramach konkursu, 
  3.  Wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.

 

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.