Projekt Find out about the fund. The Visegrad tradition of individual philanthropy.

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z partnerami stworzyła pierwszą w Polsce publikację on-line o Funduszach Wieczystych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w której zgromadziła aż 21 pomysłów na tę najbardziej efektywną i trwałą formę filantropii indywidualnej. Publikacji towarzyszy spot, w którym Henryk Sienkiewicz, Alfred Nobel i inni darczyńcy rozmawiają ze sobą na temat swoich pomysłów na dobroczynność. Wszystko w ramach projektu „Find out about the fund. The Visegrad tradition of individual philanthropy”.

Historie niepowtarzalne

Fundacja Nobla od 1901 roku nagradza najlepszych naukowców, pisarzy i aktywistów, wspierając przy tym rozwój ludzkości. Andrej Sitkey ze Słowacji założył fundusz, chcąc przeciwdziałać śmierci ludzi w wypadkach samochodowych. Martin Hausenblas, odnoszący sukcesy młody biznesmen z Czech, postanowił zmienić swoje życie i umożliwić utalentowanym młodym ludziom zdobywanie doświadczenia za granicą. Wszystko to dzięki funduszom wieczystym. Popularnie mówi się o nich „żywe pomniki”, ponieważ w ten sposób ludzie zostawiają po sobie coś niezwykle trwałego. Często całe rodziny dzięki funduszom wieczystym planują długotrwałe działania dobroczynne i realizują nietypowe pomysły, takie jak konkursy na prace doktorskie dotyczące współczesności czy nagrody dla bibliotekarek z małych miast.

Fundusze w nowoczesnym wydaniu

Akademia Rozwoju Filantropii w partnerstwie z czterema organizacjami reprezentującymi kraje Grupy Wyszehradzkiej przygotowała przykłady działań filantropijnych w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Na ich podstawie powstała elektroniczna publikacja oraz spot promocyjny w której Henryk Sienkiewicz, Alfred Nobel i inni darczyńcy opowiadają o tym, jak wiele dobrego zrobili dzięki swoim funduszom wieczystym. W publikacji są również przykłady z Europy Zachodniej jak Fundusz Wieczysty im. Diany, księżnej Walii czy wspomniany Fundusz Nobla, które stanowią dodatkową inspirację, aby wziąć z nich przykład i pomyśleć o postawieniu sobie „żywego pomnika”. W ten sposób partnerzy projektu chcą zachęcić potencjalnych darczyńców, szczególnie lokalnych, do włączenia się w działalność filantropijną i zakładania funduszy wieczystych. Publikacja jest do pobrania na stronie www.funduszwieczysty.pl. Tam też znajduje się spot promocyjny.

The Visegrad tradition of individual philanthropy

Projekt stanowi kampanię edukacyjną promującą filantropię indywidualną oraz fundusze wieczyste w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Inicjatywa ma również na celu również wymianę doświadczeń funduszy lokalnych z krajów V4 w zakresie działalności filantropijnej oraz zacieśnienie współpracy. Projekt współfinansowany jest przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerami są cztery organizacje reprezentujące kraje Grupy Wyszehradzkiej:

  • Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej z Polski, 
  • Asociace komunitních nadací v České republice (Federacja Funduszy Lokalnych w Republice Czeskiej),
  • Civitalis Egyesület z Węgier (Stowarzyszenie Civitalis), 
  • Nitrianska komunitná nadácia ze Słowacji (Fundusz Lokalny z Nitry).

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego: www.visegradfund.org.
Dodatkowe informacje o funduszach lokalnych i ich działalności w krajach V4 na stronie: www.v4program.org.

***

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela:
Karolina Muzal, e-mail: k.muzal@filantropia.org.pl,
tel.: 22 622 01 22.
www.filantropia.org.pl
www.v4program.org

Loading...