Kapitał żelazny
Kapitał żelazny
Aby organizacje i instytucje działające na rzecz pożytku publicznego mogły skutecznie realizować swoje cele statutowe, powinny sprawnie pozyskiwać środki finansowe, odpowiedzialnie nimi zarządzać w oparciu o procedury, prawidłowo je dystrybuować i rozliczać. Posiadanie stabilnego źródła dochodów pozwala na przyjęcie dłuższego i efektywnego horyzontu planowania strategicznego. Dzięki stałym zasobom finansowym organizacje mogą wspierać ważne działania – także te, których doniosłość może nie być w danej chwili dostrzegana przez ogół społeczeństwa i w związku z tym bardzo trudno jest zdobyć na nie środki. Z tych względów, możliwość generowania zysków przez samą organizację jest dla niej bardzo ważna. Zapewnia bowiem poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Narzędziem gwarantującym długoterminowe i stabilne źródło finansowania celów statutowych organizacji pozarządowych jest kapitał żelazny.
- utrzymanie niezależności finansowej,
- rozwój prowadzonych programów i tworzenie nowych,
- zapobieganie okresowej utracie płynności finansowej,
- zastąpienie malejącego źródła istniejących dochodów.
Fundraising to sztuka, której można się nauczyć. Dobre pomysły na pozyskiwanie funduszy w lokalnej społeczności, red. Beata Tokarz, Warszawa: ARFP, 2005.
Dlaczego warto budować kapitał żelazny?
Po trzecie, posiadanie kapitału żelaznego, przynoszącego znaczące zyski, umożliwia organizacji swobodę dysponowania dochodem i pozwala na możliwość finansowania takich kosztów, których nie finansują programy grantowe dla organizacji pozarządowych (lub które wprowadzają poważne ograniczenia w finansowaniu pewnych typów kosztów). Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku programów rządowych i unijnych. Posiadanie zysków z kapitału żelaznego, które mogą pozostawać do dyspozycji zarządu organizacji (choćby w niewielkiej części), daje pewną niezależność i długofalową perspektywę w planowaniu i pozyskiwaniu środków na działania.