Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok

Rozdanie nagród w XIII edycji Konkursu im. Olgi Rok podczas 15. Kongresu Bibliotek

19 listopada 2024 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród w Konkursie im. Olgi Rok, który wyróżnia bibliotekarki z całej Polski za ich wyjątkowe działania na rzecz lokalnych społeczności. Konkurs jest organizowany corocznie i promuje rolę bibliotek jako miejsc wspierających rozwój, edukację i integrację mieszkańców.

Stypendia zostały przyznane standardowo w dwóch kategoriach:

  1. „Placówka biblioteczna mniejsza” – o nagrodę mogły ubiegać się kandydatki reprezentujące publiczne placówki biblioteczne, które znajdują się w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i miastach do 50 tysięcy mieszkańców.
  2. „Placówka biblioteczna większa” – o nagrodę mogły ubiegać się kandydatki reprezentujące publiczne placówki biblioteczne, które znajdują się w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców

Laureatkami zostały bibliotekarki, które swoją pracą inspirują do działania oraz realizują innowacyjne projekty edukacyjne i kulturalne, przekraczając standardowe ramy działalności bibliotek.

I tak:

  • w kategorii „Placówka biblioteczna mniejsza” nagrodę otrzymała Pani Joanna Przybyło z Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. S. w Wierzchosławicach
  • w kategorii „Placówka biblioteczna większa” nagrodę otrzymała Pani Alesia Tarasenka z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 4 wyróżnienia.

Zdobyły je: Pani Marcelina Halaś z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze, Pani Urszula Bogucka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, Pani Natalia Laskowiak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie oraz Pani Katarzyna Guzewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

„Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię. Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania. Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach”, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.

Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Stypendium im. Olgi Rok jest więc symbolem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania bibliotekarek. Te kobiety tworzą przestrzeń, która łączy pokolenia, inspiruje i wspiera rozwój lokalnych społeczności.

Stypendia im. Olgi Rok, finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny Rok, wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności. Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.

O Funduszu

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.

Jak wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?

  1. Darowizna na konto bankowe nr 89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA), Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce,
    ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa. W tytule przelewu wpisz: „darowizna na cele statutowe – Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok”
  2. Wsparcie rzeczowe, np. w postaci nagród rzeczowych przyznawanych w ramach konkursu
  3. Wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.

Poprzednie edycje?

W Kapitule Konkursu zasiadają:

 

Anna Rok – założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa

Anna Polus – bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego

Jacek Królikowski – prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce

Małgorzata Borowska – Instytut Reportażu

Agata Urbanik – prezeska zarządu Fundacja Pole Dialogu

XII edycja

22 listopada w pięknej przestrzeni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek
do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 wspaniałych kobiet:

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Magdalena Boczkowska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka

Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Beata Rogalska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie.

Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 4 wyróżnienia.
Zdobyły je: Justyna Gorgoń z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Wioletta Kummer z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, Ewa Czaczkowska z Biblioteki Publicznej w Supraślu oraz Anna Czelin-Bujnicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy, filia w Dąbroszynie.

 

XI edycja

23 listopada Bibliotece Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyły 4 wspaniałe kobiety.

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Renata Jaworek z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – „Fantasmagoria”.

Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Agata Perzyńska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego.

Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 2 wyróżnienia.
Zdobyły je: Wioletta Toruńczak z Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański oraz Katarzyna Syryjczyk-Słomska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych.

Gratulujemy! 

X edycja

24 listopada w pięknej przestrzeni Mediateki w Grodzisku Mazowieckim, podczas Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet.

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Monika Bąder z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 25.

Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Alena Yanukovich z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego. Filia Broadway.

Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać aż 4 wyróżnienia. Zdobyły je: Ilona Kowalska z Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Filia nr 9; Marta Horabik-Piasecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie; Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, Filia nr 5 oraz Angela Kapustka z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.

IX edycja

Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!

Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. 9 grudnia w wyjątkowej formule online Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet. Mimo, że spotkanie na żywo nie było możliwe mamy nadzieję, że nasze laureatki poczuły się uhonorowane, a ich praca doceniona.

W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Kapituła była pod wrażeniem działań w ramach Pogotowia językowego – zajęć z języka polskiego dla imigrantów, spotkań z kulturą i dobrej energii jaką przekazuje osobom czującym się niepewnie w nowej rzeczywistości.

Drugą nagrodę główną, w kategorii placówka biblioteczna mniejsza zdobyła Justyna Delekta z Biblioteki Publicznej w Cholewianej Górze. Kapituła doceniła działania na rzecz lokalnej społeczności, organizację ferii dla dzieci w bibliotece oraz wspieranie ich edukacji.

Z powodu imponującej liczby nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać cztery wyróżnienia. Zdobyły je:

Joanny Sudak – Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkasach,

Monika Rejtner- Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie,

Anna Wysocka – Biblioteka Publiczna w Piasecznie – filia w Józefosławiu

Natalia Maćkiewicz – Gminna Biblioteka Publiczna w Bulkowiebcię.

VIII edycja

Stypendium w kategorii bibliotek mniejszych otrzymała Justyna Skwarska Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy Filia w Nadolicach Wielkich.

Stypendium w kategorii bibliotek większych trafiło do Olgi Wójtowicz MBP Lublin – Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie Filia nr 18.

Wyróżnienia otrzymały:

Renata Cierniak, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia nr 7

Ilona Majewska, Biblioteka Miejska w Cieszynie 

Aleksandra Sękowska, GBP Juchnowiec Kościelny Filia w Kleosinie

VII edycja

Laureatki VII edycji Konkursu:

W kategorii „placówka biblioteczna większa” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Kapituła konkursu doceniła szczególnie partnerskie, innowacyjne podejście do współpracy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi: od warsztatów dla dzieci widzących, które uczą się empatii poruszając się z białą laską lub czytając brajlem, po konkurs książki dotykowej, dzięki któremu dzieci niewidome i słabowidzące mogą doświadczyć przyjemności obcowania z ilustracjami, nie tylko tekstem.  Pani Agnieszka organizuje również od 8 lat Festiwal Dekonstrukcji Słowa “Czytaj”, i – jak sama mówi – “w czasie tygodnia festiwalowego staram się pokazać Bibliotekę jako miejsce przyjazne, otwarte na niekonwencjonalne działania i różnego typu współpracę. Oprócz spotkań autorskich odbywają się wtedy wystawy, warsztaty, koncerty, gry fabularne (LARP). Festiwal włączył w promocję literatury zarówno większość częstochowskich instytucji kultury, jak i prywatne kluby, puby i kawiarnie. Wyzwolił ogromne zaangażowanie ludzi kultury, artystów, mieszkańców miasta.“.

 

W kategorii “placówka biblioteczna mniejsza” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej. „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, to jej pomysł na łączenie nauki języka polskiego i nowych technologii, np. zachęcając dzieci do stworzenia gry ortograficznej w języku Scratch. Kolejny jej projekt, który niedawno ruszył to “Rozkwitam, bo czytam”: osoby czytające są nagradzane cebulkami kwiatowymi i zachęcane do wspólnego sadzenia i upiększania terenu gminy.  Pani Sylwia wierzy także w siłę sieci, uczenia się od siebie nawzajem i dlatego zorganizowała pierwszą konferencję dla bibliotekarzy i bibliotekarek powiatu trzebnickiego. Spotkania odbywają się regularnie do dziś, a sąsiadki-bibliotekarki pomagają sobie nawzajem np. w organizacji spotkań autorskich. 

 

Wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Wydawnictwo Czarne otrzymały panie:

– Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie za fantastyczną pracę z młodzieżą w ramach pOBUDZONYCH,

– Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK za stworzenie pierwszej w Polsce muzealnej biblioteki publicznej,

– Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy za projekt #IKnowaLibrarianWho odczarowujący wizerunek osób pracujących w bibliotekach, oraz

– Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za świetne łączenie działania w bibliotece z zaangażowaniem społecznych, m.in. w ramach Kongresu Kobiet.

VI edycja

Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek.

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).

V edycja

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach.

Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie).

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również wyróżnienia Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie), Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie), Anita Rucioch-Gołek pracująca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie) oraz Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).

IV edycja

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH WIĘKSZYCH

Karolina Mendyk (Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Wrocław, woj. dolnośląskie)

Wyróżnienia:

Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)

Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH MNIEJSZYCH

Marianna Czyżak (Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym, woj. łódzkie)

Wyróżnienia:

Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)

Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)

W IV edycji została przyznana specjalna Nagroda Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, otrzymała ją Aleksandra Wieczorek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Opole, woj. opolskie).

III edycja

Laureatkami tej edycji zostały Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie .

Oprócz tego wyróżnienia otrzymały:

Marta Bieława z Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Grażyna Paździorny z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.

Trzecią wyróżnioną jest Magdalena Schatt-Skotak z Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu,

Ostatnie wyróżnienie Kapituła przyznała Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

II edycja

W drugiej edycji przyznano jedną nagrodę, otrzymała ją Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Wyróżnienia otrzymały:

Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach

Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, filia w Kliczkowie Małym

Anna Czachorowska z Gminnej Biblioteki im. ks. Jana Twardowskiego

Magdalena Turska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie

Krystyna Pszczółkowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach, filia nr 6 w Ryczywole

I edycja

Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:

Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu

Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz

Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich

Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna

w Okoninie

Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach

Cerkiewnych

I edycja

Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:

Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu

Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz

Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich

Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna

w Okoninie

Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach

Cerkiewnych

Loading...