MODELE FUNDUSZY WIECZYSTYCH
Zarządzane przez ARFP
Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok
Rozdanie nagród w XIII edycji Konkursu im. Olgi Rok podczas 15. Kongresu Bibliotek
19 listopada 2024 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród w Konkursie im. Olgi Rok, który wyróżnia bibliotekarki z całej Polski za ich wyjątkowe działania na rzecz lokalnych społeczności. Konkurs jest organizowany corocznie i promuje rolę bibliotek jako miejsc wspierających rozwój, edukację i integrację mieszkańców.
Stypendia zostały przyznane standardowo w dwóch kategoriach:
- „Placówka biblioteczna mniejsza” – o nagrodę mogły ubiegać się kandydatki reprezentujące publiczne placówki biblioteczne, które znajdują się w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i miastach do 50 tysięcy mieszkańców.
- „Placówka biblioteczna większa” – o nagrodę mogły ubiegać się kandydatki reprezentujące publiczne placówki biblioteczne, które znajdują się w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców
Laureatkami zostały bibliotekarki, które swoją pracą inspirują do działania oraz realizują innowacyjne projekty edukacyjne i kulturalne, przekraczając standardowe ramy działalności bibliotek.
I tak:
- w kategorii „Placówka biblioteczna mniejsza” nagrodę otrzymała Pani Joanna Przybyło z Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. S. w Wierzchosławicach
- w kategorii „Placówka biblioteczna większa” nagrodę otrzymała Pani Alesia Tarasenka z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 4 wyróżnienia.
Zdobyły je: Pani Marcelina Halaś z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze, Pani Urszula Bogucka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, Pani Natalia Laskowiak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie oraz Pani Katarzyna Guzewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
„Powołując do życia Fundusz wieczysty im. Olgi Rok, chciałam upamiętnić swoją babcię. Była warszawską bibliotekarką, w trudnym, powojennym czasie. Dbała o edukację, zachęcała do czytania, angażowała lokalną społeczność do działania. Była wzorem do naśladowania. Chciałam, by jej postawa była inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet pracujących w bibliotekach”, mówi założycielka Funduszu, Anna Rok.
Stypendium im. Olgi Rok to nagroda za pracę z pasją. Za pokazywanie, że biblioteki to nie tylko półki z książkami, ale przede wszystkim miejsca spotkań, działań kulturalnych, wymiany myśli i doświadczeń, serca lokalnych społeczności. Stypendium im. Olgi Rok jest więc symbolem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania bibliotekarek. Te kobiety tworzą przestrzeń, która łączy pokolenia, inspiruje i wspiera rozwój lokalnych społeczności.
Stypendia im. Olgi Rok, finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny Rok, wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności. Partnerami Konkursu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Pobierz załączniki:
O Funduszu
Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.
Jak wesprzeć Fundusz im. Olgi Rok?
- Darowizna na konto bankowe nr 89 1560 0013 2000 1706 4021 0901 (Getin Noble Bank SA), Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce,
ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa. W tytule przelewu wpisz: „darowizna na cele statutowe – Fundusz Wieczysty im. Olgi Rok” - Wsparcie rzeczowe, np. w postaci nagród rzeczowych przyznawanych w ramach konkursu
- Wsparcie w promocji funduszu i jego celów, np. poprzez umieszczenie informacji na swojej stronie.
Poprzednie edycje?
W Kapitule Konkursu zasiadają:
Anna Rok – założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok
Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa
Anna Polus – bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze
Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego
Jacek Królikowski – prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce
Małgorzata Borowska – Instytut Reportażu
Agata Urbanik – prezeska zarządu Fundacja Pole Dialogu
XII edycja
22 listopada w pięknej przestrzeni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek
do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 wspaniałych kobiet:
W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Magdalena Boczkowska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka
Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Beata Rogalska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie.
Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 4 wyróżnienia.
Zdobyły je: Justyna Gorgoń z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Wioletta Kummer z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, Ewa Czaczkowska z Biblioteki Publicznej w Supraślu oraz Anna Czelin-Bujnicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy, filia w Dąbroszynie.
XI edycja
23 listopada w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, podczas Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyły 4 wspaniałe kobiety.
W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Renata Jaworek z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – „Fantasmagoria”.
Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Agata Perzyńska
z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego.
Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej
w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać 2 wyróżnienia.
Zdobyły je: Wioletta Toruńczak z Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański oraz Katarzyna Syryjczyk-Słomska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych.
Gratulujemy!
X edycja
24 listopada w pięknej przestrzeni Mediateki w Grodzisku Mazowieckim, podczas Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet.
W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Monika Bąder z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Filia Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 25.
Drugą nagrodę główną, w kategorii „placówka biblioteczna mniejsza” zdobyła Alena Yanukovich z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie im. Józefa Wybickiego. Filia Broadway.
Spośród nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać aż 4 wyróżnienia. Zdobyły je: Ilona Kowalska z Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Filia nr 9; Marta Horabik-Piasecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie; Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, Filia nr 5 oraz Angela Kapustka z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.
IX edycja
Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!
Na co dzień schowane pomiędzy bibliotecznymi regałami, zajęte dbaniem o księgozbiór, wymyślaniem projektów kulturalnych. 9 grudnia w wyjątkowej formule online Kongresu Bibliotek do grona laureatek i wyróżnionych dołączyło 6 kolejnych, wspaniałych kobiet. Mimo, że spotkanie na żywo nie było możliwe mamy nadzieję, że nasze laureatki poczuły się uhonorowane, a ich praca doceniona.
W kategorii „placówka biblioteczna większa” nagrodę główną zdobyła Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Kapituła była pod wrażeniem działań w ramach Pogotowia językowego – zajęć z języka polskiego dla imigrantów, spotkań z kulturą i dobrej energii jaką przekazuje osobom czującym się niepewnie w nowej rzeczywistości.
Drugą nagrodę główną, w kategorii placówka biblioteczna mniejsza zdobyła Justyna Delekta z Biblioteki Publicznej w Cholewianej Górze. Kapituła doceniła działania na rzecz lokalnej społeczności, organizację ferii dla dzieci w bibliotece oraz wspieranie ich edukacji.
Z powodu imponującej liczby nadesłanych wniosków, z których każdy opisywał historię nietuzinkowej, zaangażowanej w życie swojej społeczności kobiety, w tym roku zdecydowano się przyznać cztery wyróżnienia. Zdobyły je:
Joanny Sudak – Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkasach,
Monika Rejtner- Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie,
Anna Wysocka – Biblioteka Publiczna w Piasecznie – filia w Józefosławiu
Natalia Maćkiewicz – Gminna Biblioteka Publiczna w Bulkowiebcię.
VIII edycja
Stypendium w kategorii bibliotek mniejszych otrzymała Justyna Skwarska Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy Filia w Nadolicach Wielkich.
Stypendium w kategorii bibliotek większych trafiło do Olgi Wójtowicz MBP Lublin – Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie Filia nr 18.
Wyróżnienia otrzymały:
Renata Cierniak, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia nr 7
Ilona Majewska, Biblioteka Miejska w Cieszynie
Aleksandra Sękowska, GBP Juchnowiec Kościelny Filia w Kleosinie
VII edycja
Laureatki VII edycji Konkursu:
W kategorii „placówka biblioteczna większa” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Kapituła konkursu doceniła szczególnie partnerskie, innowacyjne podejście do współpracy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi: od warsztatów dla dzieci widzących, które uczą się empatii poruszając się z białą laską lub czytając brajlem, po konkurs książki dotykowej, dzięki któremu dzieci niewidome i słabowidzące mogą doświadczyć przyjemności obcowania z ilustracjami, nie tylko tekstem. Pani Agnieszka organizuje również od 8 lat Festiwal Dekonstrukcji Słowa “Czytaj”, i – jak sama mówi – “w czasie tygodnia festiwalowego staram się pokazać Bibliotekę jako miejsce przyjazne, otwarte na niekonwencjonalne działania i różnego typu współpracę. Oprócz spotkań autorskich odbywają się wtedy wystawy, warsztaty, koncerty, gry fabularne (LARP). Festiwal włączył w promocję literatury zarówno większość częstochowskich instytucji kultury, jak i prywatne kluby, puby i kawiarnie. Wyzwolił ogromne zaangażowanie ludzi kultury, artystów, mieszkańców miasta.“.
W kategorii “placówka biblioteczna mniejsza” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej. „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, to jej pomysł na łączenie nauki języka polskiego i nowych technologii, np. zachęcając dzieci do stworzenia gry ortograficznej w języku Scratch. Kolejny jej projekt, który niedawno ruszył to “Rozkwitam, bo czytam”: osoby czytające są nagradzane cebulkami kwiatowymi i zachęcane do wspólnego sadzenia i upiększania terenu gminy. Pani Sylwia wierzy także w siłę sieci, uczenia się od siebie nawzajem i dlatego zorganizowała pierwszą konferencję dla bibliotekarzy i bibliotekarek powiatu trzebnickiego. Spotkania odbywają się regularnie do dziś, a sąsiadki-bibliotekarki pomagają sobie nawzajem np. w organizacji spotkań autorskich.
Wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Wydawnictwo Czarne otrzymały panie:
– Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie za fantastyczną pracę z młodzieżą w ramach pOBUDZONYCH,
– Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK za stworzenie pierwszej w Polsce muzealnej biblioteki publicznej,
– Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy za projekt #IKnowaLibrarianWho odczarowujący wizerunek osób pracujących w bibliotekach, oraz
– Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za świetne łączenie działania w bibliotece z zaangażowaniem społecznych, m.in. w ramach Kongresu Kobiet.
VI edycja
Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek.
Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).
V edycja
Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach.
Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie).
Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również wyróżnienia Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie), Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie), Anita Rucioch-Gołek pracująca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie) oraz Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).
IV edycja
STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH WIĘKSZYCH
Karolina Mendyk (Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Wrocław, woj. dolnośląskie)
Wyróżnienia:
Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)
Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)
STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH MNIEJSZYCH
Marianna Czyżak (Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym, woj. łódzkie)
Wyróżnienia:
Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)
Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)
W IV edycji została przyznana specjalna Nagroda Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, otrzymała ją Aleksandra Wieczorek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Opole, woj. opolskie).
III edycja
Laureatkami tej edycji zostały Magdalena Turska z Biblioteki w Kłodawie oraz Magdalena Hankiewicz z Biblioteki w Radkowie .
Oprócz tego wyróżnienia otrzymały:
Marta Bieława z Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
Grażyna Paździorny z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie.
Trzecią wyróżnioną jest Magdalena Schatt-Skotak z Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu,
Ostatnie wyróżnienie Kapituła przyznała Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu
II edycja
W drugiej edycji przyznano jedną nagrodę, otrzymała ją Anna Orlikowska z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
Wyróżnienia otrzymały:
Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach
Marianna Czyżak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźniu, filia w Kliczkowie Małym
Anna Czachorowska z Gminnej Biblioteki im. ks. Jana Twardowskiego
Magdalena Turska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie
Krystyna Pszczółkowska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach, filia nr 6 w Ryczywole
I edycja
Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.
Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:
Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu
Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz
Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich
Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna
w Okoninie
Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach
Cerkiewnych
I edycja
Laureatką pierwszej edycji Konkursu została Urszula Kopeć-Zaborniak. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.
Wyróżnienia w tej edycji otrzymały:
Magdalena Wnukiewicz, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu
Beata Leńczuk-Bachmińska, Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz
Marzena Kozak, Biblioteka Publiczna Gminy Sztutowo Filia w Kątach Rybackich
Anna Fabrykiewicz, Gminna Biblioteka Publiczna w Grudziądzu Filia Biblioteczna
w Okoninie
Mirosława Siemieniuk-Morawska, Gminna Biblioteka Publiczna w Dubiczach
Cerkiewnych